Teplické policii, v jejímž teritoriu jsme narazili na tento jev, redakce předala podnět k šetření pro podezření ze šíření poplašné zprávy. Dealeři tvrdili, že pití vody z vodovodu je časovanou zdravotní bombou.

Takto straší dealeři prodávající filtrovací zařízení oslovené občany a instituce. Vyděsí je a potom pomohou radou, udělají i rozbor vody a objednají filtrovací zařízení nebo alespoň vám dají vizitku společnosti Aquel Bohemia s.r.o.

Lidé slyší od dealerů: Pijete závadnou vodu. Hrozí vám vážné zdravotní potíže. Voda z kohoutku je ve skutečnosti užitková.

Nechcete-li mít zdravotní problémy, pořiďte si speciální filtrovací zařízení. Namontujete ho na hlavní přívod vody za vodoměr na studenou vodu a budete zdravější. Bude vás to stát jenom několik desítek tisíc korun. Tato doporučení spolehlivě oslovenou rodinu vyděsí. Poplach vzbudí zpráva i v mateřské škole.

Šílené rozbory

Teplice, dealerka zazvonila u bytu, udělala manželům rozbor vody z kohoutku. Manželé Pacákovi z Teplic obdrželi laboratorní rozbor vody, který jim měl ukázat, jak hroznou pijí vodu. Ve skutečnosti dostali karikaturu laboratorního rozboru.

Hodnota pH byla 14, tedy by měl téci z vodovodního kohoutku louh! Volný chlor měl být ve vodě v hodnotě 6,8 mg/l čili by to měl být v podstatě chlornan. Čili agresivní tekutina. Chlor je cítit z vody již pokud dosáhne jeho hodnota zhruba 0,5 mg/l.

Tak šílené hodnoty doplnila laboratoř ještě údajem o tvrdosti vody hodnotou (v Tc) 21, přitom celková tvrdost by měla být v rozmezí do 2 až 3,5 mmol/l.

V jiném laboratorním orientačním chemickém rozboru byla tvrdost uvedena 19. Pro majitele myček nádobí to znamená náběh na infarkt, protože mají nastavenu myčku na tvrdost vody v místě bydliště.

„Volají k nám vyděšení lidé, že laboratorní test jim ukázal mimořádně špatnou tvrdost vody. Nemůžeme udělat nic jiného než seznámit odběratele s našimi rozbory vody, které vykazují, že pitná voda odpovídá limitům platné legislativy, čili nemusí se vůbec bát,“ uvádí Jana Michalová, manažer útvaru kontroly jakosti Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK), které jsme se zeptali, jak jejich zákazníci reagují na laboratorní rozbory pitné vody od dealerů firmy Aquel Bohemia.

Strach z vody

Navštivme ještě jednou Petra a Helenu Pacákovy. Byli obšťastněni dealerkou, která jim sdělila, že přišla jako strážný anděl. Rozbory provádí zdarma, platí je EU. A začne s Jobovými zprávami. Ptá se, zda jim opravdu voda chutná, nejsou-li osypaní, nemají suchou kůži? Vodu mají z Flájí, což je jenom užitková voda. Teplá voda je také z užitkové vody. Podívejte se na vyúčtování, je tam zkratka TUV, SUV což jsou zkratky odvozené od užitkové vody, tvrdila dealerka.

Strašení pokračuje. Dealerka ukazuje obrázky vnitřností z lidského těla, aby dokumentovala, jak máme zanesený organismus usazeninami ze závadné vody. Člověku vstávají vlasy hrůzou na hlavě.

„Byli jsme z toho vyděšení, když nám žena říkala vidíte co pijete? Co máte v sobě!? I s manželem jsme z toho měli doslova šok. Je to na pováženou, co jsme zažili. Volali jsme na Severočeské vodovody a kanalizace, kde jsme se dozvěděli, jaké jsou oficiální hodnoty rozborů naší vody,“ uvádí rozhořčená Pacáková.

Dealerka nabízela Pacákovým záchranu - filtr stojí jenom 52 000 korun. Přitom EU dává dotaci, 20 000 korun, ale musí se rozhodnout rychle, protože dotace budou končit. Kromě toho nabízela i menší filtry k jednotlivým kohoutkům.

Zlost

Po krátké chvíli nepříjemného pocitu zažila Jiřina Martinovská, ředitelka mateřské školy v Hřivicích na Lounsku, zlost, když poslouchala moudra dvou pánů nabízejících spásu jménem filtr či filtrovací zařízení. Navštívili starostu a s ním i mateřskou školu.

„Strašili nás. Vaříme prý dětem z problémové vody. Teď se to na zdraví dětí neprojevuje, ale do budoucna budou mít následky. Filtr situaci napraví. Nevěřila jsem jim, nevystrašili mě, ale rozzuřili, protože vím, jak přísné kontroly vody jsou v zařízení, jako jsou mateřské školy, prováděny.

Dvakrát ročně od provozovatele vodovodu a jednou od hygienické stanice,“ hodnotí návštěvu spasitelů s filtry ředitelka mateřské školy Martinovská. Také starostou Hřivic Hajmem nebyla argumentace obou mužů přijatá bez obavy. Obec se spojila se Severočeskými vodovody a kanalizacemi.

„Jejich argumentace mě nepřesvědčila, chtěl jsem vědět, co se skutečně děje. Voda v mateřské škole je nezávadná, ale podle jejich rozborů tomu bylo jinak,“ vzpomíná Hajm. Deník má dokumentaci k pěti případům z Děčína, Jílového, Křivic, Litoměřic, Teplic. O dalších případech je redakce informována, ale nemá k dispozici protokoly.