Energetická společnost ČEZ neopustila myšlenku vybudování nového zdroje tepla a elektřiny v Ústí nad Labem. Výrobní ředitel ČEZ Vladimír Hlavinka v pátek řekl, že čekají, až jejich společnost dokončí nakupování podílu v trmické teplárně, kterou koupila od firmy Dalkia. Prý ještě zbývá koupit 15 procent akcií.

Podle Hlavinky poté začne ČEZ připravovat projekt, který bude řešit obě lokality, jak Úžín, jež ČEZ vlastní, tak teplárnu. „Naším cílem je vyřešit zásobování teplem pro Ústí nad Labem tak, aby to bylo pro místní obyvatele výhodné a panelové domy se nenapojovaly na vlastní plynové kotelny,” uvedl Hlavinka. ČEZ vlastní nejen trmickou teplárnu, ale i 56 procent Tepelného hospodářství města Ústí nad Labem, které vlastní rozvody tepla a dodává ho do domácností. Jaké přesně plány společnosti jsou, ale zatím firma blíže specifikovat nechce.

ČEZ před několika lety získal pozemky a projekt stavby paroplynové elektrárny v Úžíně. Záměr se nelíbil obyvatelům města i některým zastupitelům, kteří se obávali zhoršení životního prostředí ve městě. Město na něj nakonec bylo ochotné přistoupit v okamžiku, kdy by ČEZ zajistil konec jiného zdroje znečištění v okolí města. Nejčastěji se mluvilo právě o teplárně.

Jaká je situace kolem Úžína?

ČEZ dokončuje koupi teplárny v Trmicích, vlastní i THMÚ. Po dokončení obchodu začne připravovat projekt nové teplárny, která má zásobovat město teplem. Plán má nějakým způsobem zahrnovat Úžín i Trmice.

Ústecký kraj v pátek s ČEZ podepsal dohodu, která mu bude umožňovat projekty podobné konzultovat. „Od toho je ve smlouvě zřízená energetická komise,” uvedl po podpisu generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Hejtmanka Jana Vaňhová tvrdí, že energetická společnost je důležitá pro celý region, protože je významným zaměstnavatelem. „Víme, že Ústecký kraj je energetické srdce České republiky. Důležité pro nás je i minimalizovat dopady na životní prostředí,” dodala.

Podle Beneše jejich firma takové záruky garantuje. „Máme dlouhodobý plán snižování emisí. Do roku 2020 jsme se zavázali snížit emise oxidu siřičitého na 35 procent, oxidů dusíku na 40 procent a popílku na 55 procent stavu emisí v roce 2007,” prohlásil. Dodal, že to vše v okamžiku, kdy se snižuje kvalita uhlí používaného v elektrárnách.

ČEZ má podle dohody pomáhat i v regionálním rozvoji. Zavázal se třeba investovat do teplofikace Ledvic. Dohoda ale neřeší, zda se bude věnovat sponzorské podpoře nějakých akcí. „To ale neznamená, že bychom to nedělali. Děláme to i nyní,” dodal Beneš.

Zpracoval Vít Lukáš