Volby nového vedení TOP 09 na Ústecku se odehrály po odchodu Martina Hausenblase, člena bývalého regionálního výboru, ze strany. A po jeho sporech s Jakubem Zavoralem i kritice zastupitelů za TOP 09, že jednoznačně neodmítli připravovaný sporný územní plán Ústí.

Ilona Tajchnerová připustila, že volby ji překvapily. Řekla, že podle jednoznačné dohody výboru měl sněm jen dovolit vedení. „Ale pak někteří členové hlasovali pro převolení,” uvedla.

Čím vám to zdůvodnili, vytýkali vám předtím něco?
Žádné výtky jsem nevnímala, pouze jsme se trochu různili v názoru na nutné reakce na prohlášení Martina Hausenblase v tisku.

Nový předseda se vyjádřil, že TOP 09 nemůže dále nečinně přihlížet lživým a účelovým prohlášením namířeným proti ní z řad politické konkurence či bývalých členů, kteří si nenaplnili své osobní ambice a nyní jsou zhrzení…
Můj názor je nechat věci být a víc než prohlášeními dokazovat skutky.

Jakub Zavoral byl označen za silného předsedu. Máte pocit, že vy jste silná nebyla?
Síla není to, na co já sázím. Nadšení, chuť změnit něco k lepšímu, mít vztah k místu, kde žiji, ctít tradice v tom dobrém slova smyslu rodiny, slušnosti. To jsou má kréda.

Věnovala jste se věcem, jež hýbaly nebo ještě hýbají Ústím, například jste iniciovala petici Neberte nám divadlo, podala trestní oznámení v kauze kaly či se angažovala ve věci územního plánu. Budete v tom pokračovat, i když už nejste ve vedení TOP 09?
Samozřejmě můj zájem o tohle město nepadá s funkcí. Kaly jsou pro mne i nadále velmi bolestivé téma, divadlo bylo, je a bude moje srdeční záležitost a územní plán bych ve stávajícím stavu nepřijímala. Dopravní řešení stejně nebude obsahovat, proto, myslím, nevyhovíme potřebě schválit ho v potřebném tvaru v požadovaných lhůtách. Brát si za rukojmí ty, kteří už léta čekají na územní změny, není fér a nemělo by to ovlivnit rozhodnutí ve věci samé.

Ústecká TOP 09 dosud vystupovala jako tvrdá opozice. Myslíte, že teď „změkne”?
Bez komentáře…

Zůstáváte dál v TOP 09?
Ano, myšlenky Tradice, Odpovědnosti a Prosperity jsou pro mne stále aktuální a snažím se je svým životem i postoji naplňovat. Proto zůstávám. Zhrzená se rozhodně necítím, než funkce jsou pro mě důležitější jiné věci. Teď právě žiji charitativní vánoční akcí,kterou v souladu s prvním písmenem v označení naší organizace, tedy tradice, připravuji pro své přátele, známé a klienty už šestý rok. Hosté ze seznamu dětem do dětského domova kupují dárky a já pro ně pořádám večírek. Jsou to podařené akce, které jsou, myslím, ku prospěchu všem stranám.