Předsedkyně ústecké organizace Jiřina Veličková včera Deníku řekla, že ke konci roku současný ředitel Milan Machalický končí. Prý nestíhal svoji práci.

„Důvodem výměny vedení v ústecké pobočce Českého červeného kříže je hlavně časové zaneprázdnění současného vedení. Ředitel Machalický ale do konce roku ve svoji funkci zůstává. Nyní intenzivně hledáme jeho nástupce,” uvedla.

Deník se včera pokoušel Machalického kontaktovat. Mobilní telefonní číslo, které má redakce k dispozici, ale nebylo během dne dostupné.

Podle Veličkové časové zaneprázdnění členů bylo tak veliké, že prostory, které má organizace v Palachově ulici k dispozici, byly pro veřejnost zavřené. Podle člena okresní výkonné rady Petra Sejkory nyní vedení celý provoz přebírá. „Provoz ústeckého kříže je nyní omezen. Ošacení pro osoby bez přístřeší nepřijímá,” uvedl.

Veličková řekla, že v příštím roce chtějí v jejich prostorách rozeběhnout novou činnost. „Soustředíme se na pořádání různých školení a seminářů, které se budou týkat třeba první pomoci. To je hlavní náplň práce Červeného kříže,” vysvětlila. Dodala, že se také velmi úspěšně rozebíhá spolupráce s německými kolegy a organizacemi v Děčíně a Teplicích.

Ústecká pobočka Českého červeného kříže byla v minulosti známá hlavně provozovanou jídelnou, ve které se stravovali staří lidé nebo bezdomovci, kteří se zde třeba mohli i osprchovat. Vše zařizovala tehdejší ředitelka Nevena Černohorská. Ta však v roce 2009 z funkce, kterou dělala 20 let, odešla. Minulý rok v prosinci zemřela.

Změny v ČČK
Na konci roku skončí současný ředitel Milan Machalický, vedení ústeckého ČČK chce najít nového. Ten má v příštím roce v sídle ČČK hlavně organizovat různá školení a začít pracovat na sociálních programech, tak aby mohl ČČK požádat o dotace. Programy se rozeběhnou v roce 2013.

Veličková přiznává, že mnoho klientů na tehdejší činnost ústecké pobočky vzpomíná. „Chodily jsme tam na oběd s kamarádkou, bylo to levní a dobré. Podobnou službu bych opět přivítala,” řekla důchodkyně Anna Tomšů.

Jídelna nefunguje, protože na ni nedostali dotace. S jejím otevřením prý nikdo nemůže počítat ani v příštím roce, protože organizace nepožádala o dotace. Vysvětlila, že nové vedení proto bude mít za úkol připravit nějaké sociální programy a během roku požádat o peníze.

Zpracoval Vít Lukáš