Poslední Mistrovství republiky se uskutečnilo 28. května v Podivině. Evropskou špičkou jsou především Rusové a Ukrajinci. Na Mistrovství Evropy v Turecku ve dnech 9.-15.5.2011 narušili hegemonii "Sovětů" pouze Litevci a domácí Turci.

V divadelním sále Domu dětí a mládeže se v neděli konal třetí ročník soutěže Silák roku. Pořadatel Radim Veselý očekával útok na obhájce titulu Michala Rengla, přítomen byl ředitel, pohledná hosteska nabízela vánoční cukroví a všichni chválili krásný putovní pohár.

Do finálové soutěže se prokousalo 8 mladíků v kategorii 15-18 a 8 svalnatců v kategorii 18-26 let. Favoritem chlapáků byl loňský vítěz volejbalista Michal Rengl, jeho největším sokem podle vyjádření odborníků měl být urostlý zápasník Jaroslav Vocásek.

Pořadatel stručně vysvětlil pravidla, dokumentaristé nastavili kamery, rozlosování zajistila hosteska. Systém dvojitého pavouka dával šanci především vytrvalcům. Přesně v 11.00 hod. byl započat první duel a několika divákům bylo náhle horko. Přetahovaná na speciálním stole nabízela nejen mužnou sílu, ale i potřebnou taktiku a povolený doping v podobě nakažlivého smíchu.

Po třiceti minutách se utkali oba favorité a překvapivě po dramatickém zápletce zvítězil Jára Vocásek 2:1.

V mladší kategorii válcoval soupeře plavec Vojta Lisec, všechny souboje vyhrál 2:0 a a oprávněně převzal pohár pro vítěze a pěknou věcnou cenu.

Pořadí v kategorii starších borců mohl ještě zkomplikovat fešák v červené košili, ani on však nepřetlačil udatného zápasníka. Byl to však krásný souboj, který se jen tak nevidí. Ještě jednou bavil přítomné mladík v červené košili, když se utkal s volejbalistou Renglem. Za stavu 1:1 přerušil hlavní rohodčí souboj a povolil oběma borcům čas na úpravu zevnějšku. Oba krasavci předvedli na chodbě rychlý strečing, krátce zavrtali pohledy do stropní konstrukce, uvolňovali pohmožděná zápěstí. Rozhodující třetí páku vyhrál po filmovém dramatu Michal Rengl.

Po závěrečném vyhlášení výsledků se stala věc, která se jen tak na podobných akcích nevidí. Pořadatel Veselý vyzval k souboji právě korunovaného vítěze a před zraky nadšených diváků ho porazil. To byl panečku šok! Ředitel Eichler se radoval jako malý kluk. "To jsem nevěděl, že tu mám takové borce," komentovat s úsměvem poslední souboj.

"Já jsem určitě moc spokojený nejen s úrovní soutěže, ale především s faktem, že posilovna není v mém případě jen modním doplňkem," násobil radost ředitele Veselý. "Škoda jen, že nepřišlo víc diváků," uzavřel celou akci rozesmátý pořadatel.

Pořadí soutěže:

Kategorie 15-18 let

1. místo Vojta Lisec
2. místo Jakub Musil
3. místo David Gertsovskiy

Kategorie 18-26 let
1. místo Jaroslav Vocásek
2. místo Michal Rengl
3. místo Tomáš Pejša

Zpracoval Miroslav Vlach