Dvě pohledné policisty z Územního odboru Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje v modrých uniformách s hodností nadpraporčíka mi představily páteční plán. "Nejprve navštívíme ZŠ SNP na Skřivánku, kde máme plánovanou přednášku s třeťáky na téma "šikana", potom budeme osobně aktivizovat seniory v OD Albert v rámci republikové akce Obezřetnost se vyplatí," uvedla Najmanová.

Kolem 09.00 hod. už třeťáci vyčkávají v lavicích a úvod do problematiky popisuje nepěkný stav v oblasti šikany mezi mládeží. Otázky a odpovědi se střídají a nikdo nestojí stranou. Na řadu přichází filmový dokument z Ostravy, který reálným způsobem ukazuje, kam až může dojít psychické a fyzické násilí na slabším jedinci. Znovu a znovu se do děje zapojují žáci a vyhledávají sami krizové situace.

Filip, Tomáš, Jáchym, Melánie dobře rozpoznávají místa vedoucí k selhání rodiny, školy i spolužáků. "Nepodceňujte žádný náznak křivdy na jednotlivci, všímejte si okolí, podporujte jeden druhého," apeluje na žáky policistka. Společná fotka a jede se dál.

Venku prší, plánovaný scénář se přesouvá do haly. Obě policisty oslovují náhodné seniory a trpělivě jim vysvětlují své poslání. "Nikoho cizího nepouštějte do bytu, ověřte si předem totožnost reklamních agentů, raději vyčkejte na příchod zkušeného souseda, rodinných příslušníků, když si nejste jisti uváděnou problematikou," zdůrazňuje uniforma.

Každý oslovený klient obdržel malý mobilní alarm, pro případ náhlé nouze. "Nemusí se jednat zrovna o zloděje, udělá se vám v parku špatně, uklouznete na sněhu a specifický zvuk přivolá záchranu. Malá věc, ale moc šikovná," popisuje modrý přívěšek mladší z dvojice Valerie Bartošová.

Většina oslovených seniorů je nejprve zaskočena zájmem policie, ale potom se rozpovídají o vlastních zkušenostech a je jich skutečně dost. Poslední fáze preventivního výjezdu pokračuje přímo mezi nákupními regály. Policisty prochází mezi zákazníky a upozorňují je na otevřené kabelky, nezajištěné peněženky, odstavené košíky s mobilními telefony a osobními doklady. "Čert nikdy nespí, ten pohádkový chodí s Mikulášem, ti další vyčkávají drze v záloze a morálkou je nikdo nekrmil," zavtipkuje s úsměvem Najmanová.

Pár hodin s policejní prevencí mi stačilo. Pochopil jsem, že není mnohdy jednoduché radit druhým a být vyslyšen. "Za dva měsíce jsme realizovaly 50 přednášek ve školách, vysvětlovaly jsme mnohokrát dětem nutnost ochrany hlavy na cyklostezkách, spolupracujeme s dopravní policií. Prevence je prostě nekonečný policejní příběh," uzavřely ukázku Zuzana Najmanová a Valerie Bartošová z Preventivní informační skupiny Územního odboru KŘPUL.

Zpracoval Miroslav Vlach