Každý, kdo se bude chtít po napadnutí sněhu projít v Městských sadech, se bude brodit závějemi. Když se při tom zraní, nebude mít nárok na žádné odškodnění. Město se rozhodlo, že stejně jako v minulém roce, nebude chodníky v parku zrekonstruovaném za desítky milionů korun udržovat.

Na to, že se zde upravených chodníků lidé nedočkají, upozorňují cedule. „Městské sady jsou v souladu s nařízením města bez zimní údržby,” řekl Deníku mluvčí města Jaroslav Kouba na dotaz, proč se zde nové cedule objevily. Podle něho zde značky byly instalovány již dříve. „Nově osazené jsou pouze v místech, kde před začátkem zimy chyběly,” dodal.

Lidem se fakt, že město k parku takto přistupuje, nelíbí. „Když se sem investovalo tolik peněz, tak by se o to město starat mohlo,” rozčiluje se Věra Adámková. Podle ní by nemusely být upraveny všechny chodníky, ale alespoň hlavní cesty přes park.

Podobného názoru je i Filip Zachariáš. „Je přece nesmysl, aby byl park několik měsíců zavřený. Na lavičce se samozřejmě sedět nedá, ale i v zimě si lidé vyjdou na procházku. Je mnohem lepší chodit v zimním parku než podél silnic,” rozčiluje se.

Již v loňském roce se lidem neudržování chodníků nelíbilo. Mnoho lidí tehdy pobavilo stanovisko města, které tvrdilo, že tak chce zdejší prostory nabídnout lidem na běžkách. Město Městské sady otevřelo loni v říjnu. Za jejich rekonstrukci zaplatilo 82 milionů korun. Na park mělo dostat 76 milionů korun z evropských dotací, ale nejspíše je všechny neobdrží.

Některým kritikům se projekt parku zdál příliš předražený. Poukazují například na to, že jsou zde příliš drahé lavičky. Během stavby město také nechalo vykácet stromy, které podle České inspekce životního prostředí měly zůstat stát.

Úřad rady regionu Severozápad, jenž na proplácení dohlíží, již v minulosti upozornil, že je městu kvůli nesrovnalostem nejspíše sníží. Park má být i jednou ze staveb, kterou chce zkontrolovat Evropská komise. Té se nelíbí skandály kolem přidělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Pokud kontrola objeví další nesrovnalosti, město může přijít o mnohem větší část dotace.

Na Terase uklidí

Podobně velký park jako Městské sady je Centrální park na Severní Terase. Zde se lidé na neudržovaných chodnících během zimy klouzat nebudou, protože městský obvod cesty udržuje. „Máme vlastní traktůrek s radlicí, který tam posíláme. Pokud cesty budou klouzat, budeme je sypat inertním materiálem, který je šetrný k okolí. Neděláme jen ulice Pod Parkem a Mírová, o ty se stará magistrát,” řekl tajemník Petr Vlasák. Podle něho není údržba parku drahá, zásah po sněžení odhaduje na zhruba jeden tisíc korun. Cesty totiž udržují lidé, které obvod zaměstnává na veřejně prospěšné práce.

Mělo by město odklízet z Městských sadů sníh? Hlasujte!

Zpracoval Vít Lukáš