Zástupkyně ředitele Domu dětí a mládeže Jana Stojcová slavnostně otevřela keramickou výstavu, která má dokumentovat šikovnost ústeckých dětí.

Nikdo z organizátorů akce nepředpokládal, že se dostaví tolik umělecky založených hostů. Byli zde vedoucí keramických kroužků, rodiče a prarodiče malých umělců, kamarádi kamarádů, školáci i zkušení kritici.

Hlava na hlavě jako při významné promoci dospěláků. Uprostřed nazdobený vánoční stromeček, před ním drobní zpěváci z Chuděrova. Zaznělo několik tklivých písní, rodiče žádali prarodiče o kapesníky a potom došlo na gratulace a poděkování všem.

"Vaše účast na této vernisáži dokladuje fakt, že děti jsou spokojené a pod vedením zkušených pedagogů dovedou uvolnit svou fantazii při práci s hlínou. Výstava ukazuje nejen talent dětí, ale má i morální rozměr. V krásných prostorách muzea vedle opravdových historických skvostů se může šikovný školák pochlubit svým kamarádům se svým čertem, což je krásná věc, nemyslíte," uzavřela krátký projev Stojcová.

Malý, ale velice chutný raut plný vánočních delikates připravila paní Stojcová starší (maminka) a všichni mlsali jako o závod. Ve vedlejším sále zaujal návštěvníky velký betlém plný figurek.

"Chybí tam Josef, někam se nám při stěhování ztratil," komentoval záhadnou situaci Petr Švarc, pracovník DDM. Jeho jméno bylo jasně čitelné u největšího čerta na zemi. "Postavička je celá dutá, hlava je vyměnitelná. Celý by se nevešel do vypalovací pece," upozornil zvědavce Švarc.

Pod vánočním stromečkem byla hned celá keramická rodinka, na stolech spousta čertů, andělů a hvězd. "My by jsme se chtěly vyfotit u toho čertíka," úkolovaly mne dvě krasavice. Fotek jsem nadělal skutečně dost a všechny byly z kategorie veselých a spokojených tváří.

Malý Dominik opatrně pohladil pekelníka, Karolíně se nejvíce líbil sněhulák a opravdové keramické brusle pod stolem. Svíčky pomalu dohořely a úsměvy dětí se pomalu přesouvaly do chladných ulic města. Výstava v muzeu potrvá od 14.12. do 6. ledna 2012. Přijďte se podívat!

Zpracoval Miroslav Vlach