Pokud jej schválí tak, jak navrhlo ministerstvo zdravotnictví, zůstanou ze 14 samostatných zdravotních ústavů v celé republice 2, v Praze a Ostravě. Ostatní včetně toho ústeckého budou jen jejich pobočkami, a to ještě v tom lepším případě. Ústečané proti tomu bojují peticí. „Už je pod ní přes 2 700 podpisů,” potvrdila včera předsedkyně petičního výboru, lékařka Karola Haasová.

Podotkla, že zdejší ZÚ si přitom své opodstatnění plně obhájil. Třeba i tím, že se odborně podílí na posuzování kolem dovozu kalů z Ostravy do Ústeckého kraje. Za jeho zachování se postavila nejen laická, ale i odborná veřejnost včetně České lékařské společnosti. Zdůraznila, že chystané kroky jsou o to podivnější, že je ústecký ZÚ finančně soběstačný a státní rozpočet nijak nezatěžuje.

„V novém zákoně není jasně stanoveno, že v Ústeckém kraji zůstanou zachovány všechny činnosti ZÚ. Pacienti tak mohou přijít o kvalitu a dostupnost dosavadní péče. Což v nejpostiženějším regionu, jehož obyvatelé vedou statistiky v počtu nádorových onemocnění, alergií, dýchacích potíží a podobně, může být fatální,” varuje Haasová.

Vedle léčby pacientů s imunologickými a alergickými problémy ZÚ také provádí analýzy zdravotního stavu obyvatel a posuzuje vliv znečištěného ovzduší na ně. Dále zajišťuje monitoring zdejšího životního i pracovního prostředí - rozbory vody, půdy, ovzduší, ale i potravin. A bdí i nad nezávadnosti hraček, kosmetiky aj.

„Současný návrh může znamenat třeba i zánik ústeckého pracoviště, což lze doložit i příkladem Centra veřejného zdraví. Poté, co přešlo pod pražské vedení, bylo následně zrušeno,” argumentuje Haasová s tím, že stát se tak vzdal spoluzodpovědnosti za zdraví obyvatel Ústecka.

Jak budou v této věci hlasovat poslanci za Ústecký kraj? Například Gabriela Hubáčková (KSČM) ujistila, že pro zákon ruku nezvedne. „Jsem zásadně proti té hrůze, co je plánovaná. Podpoříme 2 pozměňovací návrhy načtené Jaroslavem Krákorou. Už nyní ale víme, že neprojdou,” obává se poslankyně. Také Jan Kubata (ODS) ujistil, že pokud v návrhu zůstane varianta pouze dvou zdravotních ústavů, on pro něj hlasovat nebude.