Nového čestného občana má od čtvrtka město Ústí nad Labem. Stal se jím devětaosmdesátiletý brigádní generál Jaroslav Klemeš. Když od primátora přebíral gratulace, dokonce se dojetím rozplakal.

„Žiji tu již od roku 1951. Cítím se být hlavně Ústečanem. Oženil jsem se tady, postavil dům a zasadil strom, vlastně mnoho stromů ” řekl poté, co mu zastupitelé jednomyslně schválili udělení čestného občanství.

Klemeš se narodil v roce 1922 ve slovenské Skalici. V lednu 1940 po obsazení Československa nacisty utekl přes Balkán do Francie, kde se zapojil po boku Francouzů do boje s Němci. Po porážce Francie se mu podařilo dostat do Anglie a nakonec byl jako člen výsadkové skupiny Platinum vysazený v Čechách. V roce 1949 byl komunisty zatčen a nakonec se ocitl na nucených pracích ve Všebořicích. V Ústí již zůstal. V roce 1997 dostal Medaili za hrdinství a loni byl jmenován brigádním generálem.

Klemeš uvedl, že kromě ústeckého čestného občanství má i občanství francouzského města Agde. Formovala se zde v roce 1940 jeho jednotka. Dále je čestným občanem obce na Chrudimsku, u které seskočil padákem. „Ústeckého si ale vážím nejvíce,” prohlásil.

Čestnými občany města je nyní přes 20 osobností, které se v Ústí narodily nebo významným způsobem přispěly k jeho rozvoji a slávě. Patří mezi ně například zpěvák Václav Neckář nebo příslušníci Britského královského letectva Otto Hanzlíček a Paul Friedländer, kteří padli ve druhé světové válce v boji proti nacistům. Čestné občanství naopak v roce 1994 zastupitelé odebrali Adolfu Hitlerovi nebo Konradu Henleinovi.

Zpracoval Vít Lukáš