„Podmínky pro růst kaprů byly letos velmi dobré, zákazníci se tak mohou těšit i na kapry vyšších hmotností než v loňském roce,“ sliboval Jiří Bareš, nákupčí společnosti Tesco. „Právě díky vyšší kvalitě očekáváme mírný nárůst prodeje kaprů.“

Mezi prvními koupěchtivými Ústečany, kteří v pátek hned po ránu k marketu dorazili, byl i Libor Novák. „Psali, že bude otevřeno už od osmi, ale teprve vybalovali,” stěžoval si. „Taky mi to přišlo drahé, za první jakost do 2,5 kilogramu těžkého šupináče chtějí 99 korun za kilogram a nebo za první jakost nad 2,5 kila 109 korun za kilo.”

Na prodej kaprů bude dohlížet Krajská veterinární správa (KVS). „Každý prodejce by měl mít omyvatelný stůl, nádobu na odpad a odpadní vodu odvedenou do kanálu,” popisoval Petr Pilous z (KVS). „Prodejce by měl být vybaven holínkami, zástěrou, paličkou i nožem. Z pohledu ochrany zvířat jsme raději, když prodejce kapra odborně zabije.”

Když si totiž zákazník nese kapra domů v síťovce, tak ryba lapá po dechu a může se přidusit, ve vaně jí také vadí chlor.

„Jsou dva způsoby usmrcení, nejprve musí prodejce kapra omráčit ranou do týla, potom provést hluboký řez za hlavou, nebo protnout žaberní oblouky,” popisoval Pilous.

Prodej kaprů

Prodej živých kaprů ve Všebořicích u hypermarketu Tesco:
Denně od 8 do 20 hodin. Poslední tři dny před Vánoci, od 21. do 23. prosince, zde bude prodej ještě o hodinu prodloužen, nákup bude možný i na Štědrý den.

Cena za 1. jakost: kapr do 2,5 kg: 99 Kč/kg, kapr nad 2,5 kg: 109 Kč/kg

Čeho by si měli zákazníci všimnout? Zda v kádích plavou leklé ryby, nebo jestli jich je moc, případně zda nejsou potlučené, nemají roztřepené ploutve, jestli lapají po dechu. Také je lepší si nechat kapra zabít „před očima” a nekupovat jej už mrtvého, mohli byste totiž dostat leklou „chcíplotinu.” Ty poznáte podle barvy, leklá je hodně světlá a má zapadlé a zešedlé oči. „Pro sladkovodní ryby je to nevhodné, protože vydrží čerstvé vykrvené. Prodejce by také neměl zkoušet, zda je to mlíčňák nebo jikrnáč, dnes je to považováno za týrání,” dodal Pilous.