V sobotu zde probíhala vánoční soutěž v lezení a konkurence byla skutečně solidní. Své zástupce vyslal Liberec, Praha, Litoměřice, Frýdlant a domácí Ústí.
Nejprve stručné seznámení s pravidly, prohlídka interieru a v 11.00 hodin se začalo. Stavitelé Žáček-Štefánek určili nejprve dvě hodiny na zdolání 11 samostatných cest, potom byla povinné přestávka a finále. Poslední dorazili sportovci z Prahy, ale na stěně především štíhlá Daniela Kotrbová pěkně proháněla svalnaté konkurenty.

Na MČR v lezení v září obsadila Daniela 6. místo, proto bylo jasné, že ve finále nebude chybět. V kategorii mužů nevládla žádná sobecká taktika, ale kamarádská pohoda, kde se snažil jeden druhému vypomoci radou, kam zavěsit nohy, kde se odrazit od stěny. Kdo nikdy v reálu neviděl boudering, nepochopí, že se dá vyšplhat hlavou dolů po stropě zavěšen na prstech jedná ruky.

Skutečnou halůdkou pro kamery byl Ondra Šnopl z Liberce. Jako první a jediný zdolal všech 11 označených cest. „Dělal jsem řadu jiných sportů, ale lezení mám nejraději. S lanem v batohu jsem procestoval několikrát USA a skoro každý víkend vyrážím na podobnou akci,” vysvětloval s úsměvem sportovec.

Nejmladší účastnicí soutěže lezců byla desetiletá Lucie z Ústí. Sice zdolala pouze dvě určené cesty, ale slavnostně vyhlašovala postupující do finále.

Šest lezců (čtyři muži a dvě ženy) mohlo myslet na hodnotné ceny. Šnopl z Liberce, Motl z Prahy, Skála z Ústí, Rejf z Litoměřic a dvě Pražandy Kotrbová, Kinkorová. Stavitel Źáček vzal do ruky nářadí a šel připravovat závěrečné 4 super cesty. Kotyza vyhlásil hodinovou přestávku na odpočinek a potřebný oběd. V 15.00 hod. se sešli finalisté a tentokrát dostali na zdolání úkolu pouze 4 minuty. V ženské kategorii to bylo jasné. Kotrbová zúročila zkušenosti, vyhrála duel zcela jasně a nejraději by soutěžila společně s chlapáky.

Mezi muži se rozpoutal souboj jako v Himalájích před vrcholem. Především Motl zlobil, ale vyhrál opět svalovec z Liberce Šnopl. Podobných lezeckých stěn postavil Jaroslav Kotyza s kamarády několik. Je v Pardubicích, Praze, Karlových Varech, Plzni. V podzemí kláštera je však pouze v Ústí nad Labem a to je republiková rarita.

Zpracoval Miroslav Vlach