Evangelický farář Zdeněk Bárta na Havla vzpomíná převážně z doby disidentské, a konkrétně ze 70. let minulého století.

„Pořádal jsem bytové semináře, když jsem byl farářem v Chotiněvsi. Bylo to ještě v době před Chartou 77. Několikrát k nám jezdil a rozebírali jsme různé texty,” vzpomíná bývalý senátor za Litoměřicko a Slánsko v letech 2000 - 2006. Nyní působí v litoměřické Diakonii.

„Václav Havel patří mezi ty lidi, kteří uměli vytvářet hodnotový žebříček a u mě se mu to povedlo. Budu na něj vždy vzpomínat.”

Podle Bárty se s bývalým prezidentem Havlem po jeho nástupu do státnické funkce setkával již méně. „Když přijel na návštěvu Litoměřicka, stavil se v 90. letech v Řepčicích nad Třebušínem,” připomíná evangelický farář.

„Václav Havel je podle mě jednou z největších osobností našeho národa 20. století. Vnímám ho jako velkého člověka, který v intelektuální oblasti už od 60. let významně ovlivňoval naše kulturní dění,” míní farář Bárta. „Byl to člověk, který byl respektovaný ve světě jako osobnost.”

Havel natáčel film na severu Čech
Byla to symbolická tečka. Na zámku v Ploskovicích se v létě 2010 natáčely poslední scény režijního filmového debutu Odcházení bývalého prezidenta, ale především dramatika Václava Havla. Byla to zřejmě poslední návštěva Ústeckého kraje tohoto státníka. „Naposledy jsem se s Václavem Havlem viděl právě v Ploskovicích. V jeho filmu jsem si i zahrál, v jedné ze závěrečných scén,” vzpomíná evangelický farář Zdeněk Bárta. Ten v 70. letech minulého století, ještě před Chartou 77, se s Václavem Havlem setkával v Chotiněvsi.

Ministr Vondra: Jsem mu vděčný

Na Václava Havla vzpomíná i Alexandr Vondra. „Odešel člověk, kterého jsem měl lidsky moc rád. Smrt Václava Havla mne zasáhla,” konstatuje současný senátor za Litoměřicko a Slánsko.

„Bolí to, přestože jsem ho letos několikrát viděl a bylo jasné, že jeho pozemský životní příběh se chýlí ke konci. Odešel člověk, kterého jsem měl čest osobně poznat uprostřed osmdesátých let jako vydavatel samizdatového časopisu, a jsem mu vděčný, že jsem mohl stát po jeho boku v dobách horších i lepších,” vypráví Vondra.

Senátor Václava Havla dále hodnotí. „Byl to vždy odvážný a přitom velice skromný a otevřený muž. Před více než dvaceti lety jako nově zvolený prezident dal českým lidem naději a víru, že má smysl se zasazovat o nápravu věcí veřejných. To bylo důležité ve společnosti, kde tehdy nevěřil skoro nikdo nikomu.”

Alexandr Vondra dále uvádí. „Po jeho úmrtí budou mnozí mluvit o konci jedné epochy. Přitom on sám, přestože byl v posledních letech nemocemi zesláblý, nikdy do malomyslnosti a beznaděje neupadal. Považuji proto za důležité v jeho odkazu pokračovat.”

Václav Havel často jezdil na Litoměřicko i v době působení v prezidentské funkci. Jako státník každoročně mířil na Terezínskou tryznu. Jako hlava státu v rámci mírové slavnosti vždy přednesl projev.

Kde můžete v Ústí vyjádřit smutek?
Na Krajském úřadě Ústeckého kraje bude od pondělí připraven kondolenční arch pro veřejnost. Kondolenční knihy budou od dnešního poledne také na magistrátu. Právě před magistrátem už včera lidé pokládali květiny a zapalovali svíčky. Ústečané se scházeli také u kostela sv. Vojtěcha a u sochy Olbrama Zoubka v Sadech.