Prezident Havel se zdržel v Matiční ulici 12 minut. K obecním domům pro neplatiče jej mohli doprovodit jen jejich obyvatelé, představitelé města, romská poradkyně ústeckého okresního úřadu a vybraní majitelé rodinných domků z druhé strany ulice.

Co se tehdy ještě psalo? Například to, že ústečtí strážníci museli před návštěvou prezidenta Václava Havla v Ústí odklidit těla dvou ubitých psů, která nalezli v blízkosti Matiční ulice. Právě do této nejznámější ústecké ulice chce prezident zavítat a strážníci ji a její okolí prohlíželi.

Strážníci nalezli ubité asi roční štěně vlčáka a pár metrů od něj i ubitého psa smíšené rasy. Psi, kteří ještě v podvečer leželi mezi hromadami odpadků jen pár metrů od Matiční ulice, byli ubiti ten den. S brutálním usmrcením psů se v této lokalitě městští strážníci nepotkali poprvé, v jednom z opuštěných domů dokonce objevili psa oběšeného na trubce.

Matiční ulice se stala místem častých návštěv českých i zahraničních politiků poté, co město zveřejnilo záměr zde postavit čtyřmetrovou zeď oddělující rodinné domky od nepořádku a hluku v okolí sousedních obecních bytů pro neplatiče nájemného, především Romy. I když domkáři se po vyjednávání a vstřícných krocích ze strany Romů spokojili se stavbou dvoumetrového keramického plotu, řešení celé záležitosti Havel kritizoval.

Havel se tehdy dostal do sporu s ústeckými politiky včetně primátora Ladislava Hrušky, který ho pobouřil „arogantním výrokem” týkajícím se studie o situaci v Matiční ulici vypracované v projektu Nadace Vize 97.

„Ústecké autority jsou zřejmě v zajetí vlastní prestiže,” řekl tehdy Havel, když se dozvěděl, jak Hruška zhodnotil projekt vypracovaný nevládními organizacemi R-Mosty a Socioklub a financovaný Nadací Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Ústecký primátor uvedl, že jde o vyhozené peníze.

Zpracovala redakce za použití podkladů ČTK