Sice použitý, ale často stále velmi hodnotný dárek pod stromeček. Tak si mohou pomoci všichni, kdo ještě nestačili nakoupit vánoční dárky. V nabídce ústeckého exekutora Vratislava Pospíšila jich je jen dva dny před Vánocemi celá řada, často velmi zajímavých.

Na čtvrteční odpoledne jsou na exekutorském úřadě vedle vědecké části ústecké knihovny nařízené celkem tři dražby. Podle exekutorské vyhlášky jde o dluhy za zhruba 90 tisíc korun. Exekutor proto dlužníkům zabavil řadu věcí.

Ve skladu lze nalézt například televizor, chladničky, obrazy, velkou motorovou sekačku či profesionální pilu. Obě začínají vyvolávací cenou 2 tisíce korun. „Vyvolávací ceny, které máme, jsou velmi výhodné. Stanovujeme je na třetině odhadní ceny. Jsou to sice většinou použité věci, ale některé ve velmi dobrém stavu,” uvedl vykonavatel exekuce Miloš Wagner.

Sklenička za 3 Kč

V nabídce nejsou ale jen drahé věci, ale i velmi nenápadné položky. Nejlevnější je sklenička za vyvolávací cenu 3 koruny. Řádově za několik korun lze pořídit i talíře, hrnečky, kávové servisy, vázy či sošky. Koupit ale lze i deskové radiátory.

Ústečané se k nápadu pořizovat si dárky u exekutora staví rozdílně. „Nikdy mě to nenapadlo. Ale pokud by to bylo výhodné, docela bych o tom uvažoval,” tvrdí například František Soukup.

Exekuce za pokuty

Naopak Miluše Podhajská by se do takového nákupu nikdy nepouštěla. „Nemyslím si, že by bylo vhodné dávat někomu použité dárky,” uvedla. Pro sebe by si ale klidně nějakou výhodnou věc koupila.

Exekučně   zabaveno!

Wagner uvedl, že koupit si věci v dražbě u exekutora není nic složitého. Půl hodiny před dražbou si je kdokoli může prohlédnout ve dražební místnosti. Pokud se chce dražby účastnit, stačí mu jen doklad totožnosti a dostatek peněz na přihazování. „Věci se platí okamžitě na místě,” vysvětlil. Dodal, že o dražené věci je mezi Ústečany zájem. Někteří prý na dražby chodí pravidelně. Pokud se nějaká věc prodat nepodaří, jde do dalšího kola. „Nakonec prodáme vše, nic nezbývá,” dodal.

Ze seznamu věcí, které jsou v dražbě k dispozici, mohou teoreticky na poslední chvíli ještě nějaké zmizet. To v případě, že by dlužník přišel a dluh celý uhradil.

V příštím roce se mohou Ústečané dočkat většího počtu dražeb než letos. „Začínají přicházet návrhy na exekuci, které se týkají nezaplacených pokut v MHD,” uvedl Pospíšil.

Mluvčí ústeckého soudu Jan Tichý na podzim Deníku řekl, že na ústeckém soudě je více než 20 tisíc návrhů na vydání platebního rozkazu za nezaplacené pokuty ústeckému dopravnímu podniku.

Zpracoval Vít Lukáš