Na několika místech mohli včera Ústečané vzpomínat na bývalého prezidenta Václava Havla. Většina lidí je ale míjela bez povšimnutí, jen hrstka z nich zapálila svíčku nebo se zapsala do některé z kondolenčních knih. Ústečané tak mohli oplatit jeho podpis se srdíčkem, který Václav Havel napsal do památeční knihy města při návštěvě v roce 1995.

Improvizované pietní místo vzniklo třeba na Mírovém náměstí u sloupu s plastikou svatého Antonína. Včera zde zapálil svíčku i Lukáš Marvan. „Chtěl jsem si Václava Havla připomenout. Do Prahy je to daleko a tak jsem myslel, že by na náměstí mohlo něco být,” řekl Deníku.

Pietu tohoto spontánně vzniklého místa ruší jen vánoční tržiště a atrakce s dravými ptáky a sovami v jeho těsném sousedství.

Ve městě jsou i dvě kondolenční knihy, jedna na ústeckém magistrátě, druhá na krajském úřadě. Jako první se v poledne do knihy na magistrátě podepsal primátor Vít Mandík. „Vzpomínám na Vás Pane Prezidente, s úctou Vít Mandík,” zní první zápis v kondolenční knize. Podepsalo se sem více lidé. „Také jsem připojila vzpomínku, za mne i za dceru,” řekla Deníku jedna z kondolujících.

Naopak mizivý zájem byl o kondolenční knihu v budově kraje. Ačkoli zde byla již od rána, po 13. hod. zde byla pouze jediná kondolence. Nepocházela z pera žádného z čelních představitelů kraje.

Několik lidí se sešlo odpoledne i v Městských sadech u památníku obětem komunismu. Položili zde květiny a zapálili svíčky. „Budu na něho vzpomínat jako na dobrosrdečného člověka,” řekla Liběna Dobrovolná. Na stejném místě se nejspíše bude na bývalého prezidenta vzpomínat i v pátek, v den jeho pohřbu. Lidi sem svolává facebooková stránka Ústí nad Labem.

V Trmicích žádné kondolenční listiny nemají. „Budeme mít dnes zastupitelstvo. Zahájíme ho minutou ticha na uctění památky pana prezidenta,” řekla včera starostka Jana Oubrechtová. Podle starosty Josefa Kusebaucha není kondolenční kniha ani v Chabařovicích.

Zpracoval Vít Lukáš