Herny a sázkové kanceláře budou mít ze zákona zavřeno a vlajky budou povinně na státních a veřejných budovách viset na půl žerdi.

Víc toho zákony ohledně státního smutku nenařizují, záleží jen na firmách a organizacích, jak se přizpůsobí. František Šmahel, provozovatel Biografu u Františka na Severní Terase promítání nepřeruší. „Bohužel musíme platit nájem a stát ho za nás nezaplatí,” vysvětlil to lakonicky.

Ani multiplex ve Foru zatím na svých stránkách neuvádí žádné omezení produkce. Na pátek, kdy má Václav Havel pohřeb, jsou na programu například Hranaři, či Mission Impossible. Ústecké kulturní středisko nemá na kulturním programu nic zásadního, takže ani tady o tom zatím neuvažovali. „Myslím, že se nic rušit nebude,” uvedla Ivana Horká, která tu má na starosti program a produkci.

Vladimír Nečas, šéf baletu ústeckého divadla, potvrdil, že ruší kvůli smutku baletní vystoupení Louskáček v pátek v Karlových Varech. Věra Vrabcová ze zoo se vyjádřila podobně. „Já si myslím, že otevírací dobu omezovat nebudeme, alespoň o tom zatím pan ředitel nemluvil.”

Co se týká hokeje, Robert Kysela, manažer Ústeckých Lvů vysvětlil, že na dnešním zápase v Berouně pouze uctí Havlovu památku minutou ticha, ale hrát se bude. „Je to sice náš poslední prvoligový zápas v letošním roce, ale hrát v den pohřbu by se mi zdálo přeci jenom nevhodné.”

Fotbal se pak hrát nebude vůbec. Stanislav Pelc, činovník ústeckého fotbalu, vysvětlil, že mají všichni dovolenou. „Kdyby se hrály soutěže, asi by nezáleželo jen na nás, ale na fotbalovém svazu, kluby se přizpůsobí, odložit jedno kolo by asi nebyl problém.”

Jak to vypadá s úřady? Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje, včera potvrdila, že ve dnech státního smutku budou vlajky na budově krajského úřadu staženy na půl žerdi. „Provoz úřadu zůstane zachován.”

Co se chystá:
Dnes budou hrát hokejový zápas I. ligy Ústečtí Lvi v Berouně.
Hrát ve středu a ve čtvrtek bude Činoherní studio, např. Klub rváčů.
Severočeské divadlo opery a baletu ponechalo na programu Vánoční mši.