Poslanecká sněmovna se chystá v rámci novelizace některých zákonů také zrychlit řízení v případě kácení stromů. Jde o stromy podél silnic. Správci silnic budou mít možnost strom pokácet bez předešlého povolení. „Poslanci jsou tomu nakloněni a to je nebezpečné,“ uvedl ústecký senátor Jaroslav Doubrava.

Ostrá kritika

Senátor, který ostře kritizuje tzv. zelené aktivisty, tentokrát s nimi souhlasí, že novela zákona by více škodila, než pomohla. Novela sice neumožňuje kácet aleje podél cest, ale chybí definice toho, co je alej. Dnes musí schválit kácení stromů nejen správce silnic a úředně to musí posvětit i státní orgány životního prostředí.

„Pro správce silnic není nic lepšího než pokácet stromy podél silnic. Nemusí je udržovat, tedy prořezávat, starat se o nánosy listí, poněkud někde ohrožují jízdní poměry na silnici. Také se vyhnou kritice hloupých řidičů, kteří využijí každé příležitosti, aby narazili s autem nebo motorkou do stromu,“ zdůraznil Doubrava.

Podpora? Ne!

Bojí se, že se schválením novely by zmizely v krátké době desítky tisíc stromů podél cest. Tím by se zhoršilo i životní prostředí podél silnic.

„Pokud jde o argumentaci, že stromy blízko silnice ohrožují řidiče, dopravní policisté vědí, že stromy nikoho neohrožují. Řidiči ohrožují sami sebe způsobem své jízdy. Není problém dát na stromy reflexní odrazky, nebo na stromy aplikovat bílé pruhy, aby signalizovaly hranice silnice v noční době. Takovou novelu zákona není dobré podpořit,“ dodal Doubrava.