Výběrové řízení na využití zanádražního prostoru je v plném proudu. Podmínky jsou už vyvěšeny na úřední desce. Co konkrétně město pronajímá? „Jedná se o 13 prodejních kójí, pochůzkovou terasu, čtyři kašny, prostory podzemních garáží, související chodníky a zeleň v okolí objektu Zanádraží, včetně lávky, spojující pěší zónu s přístavištěm,“ uvádí text oznámení na úřední desce.

Podmínky výběrového řízení jsou celkem jednoduché. Zájemce musí předložit svůj projekt s uvedením doby a ceny pronájmu s objemem a podmínkami svých investic. Musí dodržet takzvané podmínky udržitelnosti projektu dané Regionální radou regionu Severozápad, která schválila na rekonstrukci zanádražního projektu zhruba osmdesátimilionovou dotaci. Žadatel také musí předložit potvrzení o bezdlužnosti vůči městu Ústí od finančního odboru ústeckého magistrátu.

Oznámení magistrát na úřední desku vyvěsil 7. prosince, sejme ho 22. prosince. Žádosti je možné posílat, či podávat na podatelně do 23. prosince, do 12 hodin. Město ovšem s vyhlášením tohoto výběrového řízení čekalo takřka rok, od dokončení rekonstrukce zanádražního prostoru.

Co se přesně bude pronajímat?

• 13 prodejních kójí, pochůzková terasa, čtyři kašny,
• prostory podzemních garáží
• související chodníky a zeleň v okolí objektu Zanádraží
• včetně lávky, spojující pěší zónu s přístavištěm

Klára Křivská z kanceláře ústeckého primátora k tomu v dubnu uvedla, že výběrové řízení je už připravené, ale těsně před jeho zveřejněním se objevila možnost řešit parkování ve městě komplexně, to znamená, včetně zanádražního prostoru. „Jednání velmi intenzivně probíhají,“ uvedla v dubnu Křivská, o čem a kdo jedná, to ale neupřesnila.

Jan Řeřicha pak Deníku sdělil, že už má na tento prostor zájemce a že s ním jedná. „V případě, že se zájemcem dospějeme ke shodě, mohl by začít už v lednu,“ uvedl nedávno Řeřicha s tím, že taková je představa, ale nemusí to tak dopadnout. Jméno zájemce neuvedl.

Dlouhému čekání se ovšem dostalo od části Ústečanů silné kritiky. Například na sociální síti Facebook. „Takže už je to upečeno, a teď se čeká na přihlášení statistů, aby bylo učiněno zákonu za dost,“ myslí si například Petr Hoffmann.

Podobně se vyjádřil i David Radič, ústecký zelený. „Jak předpověděli proroci, Zanádraží se nabízí do pronájmu velké rybě komplet, i s garážemi, okolím a lávkou.“

O tom, zda bude pronájem lukrativní, nebo ne, prozatím nelze hovořit. Zanádražní promenáda si sice své příznivce našla, v teplých dnech se tu pohybuje dost lidí, nejen cestujících, a ti všichni by jistě uvítali například možnost občerstvení nebo nákup tiskovin na cestu. Naopak parkoviště prozatím Ústečané příliš nevyužívají, i když jsou příznivě nastaveny ceny oproti jiným městským parkovacím plochám.

Sortiment zůstane zachován, s ohledem na roční období a sezonu může být i rozšířen. Teď před Vánoci by měly například být k dispozici i vánoční stromky, případně bylinkové čaje a med.