Demolice pokračovala do roku 1989, z mapy zmizely ulice Bendlova, Hejdukova, Čermákova a U Splavu.

Proč o tomto ničení domů rozhodly ne příliš moudré hlavy městského výboru, se již nedozvíme. Jediné, co víme, je, že nevíme, proč byly domy srovnány se zemí. „Nevíme, co bylo hlavním důvodem tohoto velkoplošného bourání. Mluvilo se mezi lidmi o výstavbě hotelu, multikina a centra služeb s obchody, ale také se šířily zvěsti o malometrážních bytech. Dodnes je tam velké nic,“ vzpomíná Petr Mikula.

Kino i lékárna

„Pamětníci si jistě budou pamatovat kino Blaník, kde do prvních tří řad s dřevěnými lavicemi stál lístek na představení 1 Kčs, dále na hospodu „Na Zastávce“ , jediný bukovský obchod potravin na rohu Bendlovy ulice a vedle Polotovary a Maso uzeniny. Známá byla také bukovská lékárna,“ dodal Mikula.

Demolice provedl vaňovský závod vodohospodářských staveb. Vzhledem k tomu, že šlo převážně o nízké domky, bourání obstaraly bagry a zbytek práce proběhl ručně. Odstřelem byl zbořen pouze jediný vysoký čtyřpodlažní dům pod křižovatkou s ulicí Za Vozovnou. Hned vedle bylo zahradnictví.

Po stopách ústeckých výbuchů

V Ústí od roku 1945 do konce osmdesátých let zmizely stovky domů. I stará katovna a známé hospody. Ještě v devadesátých letech padlo také několik budov.
Zmizela tehdy i celá továrna - Prefa Trmice. Po stopách demolic se vydáváme v rámci seriálu Zaniklé Ústí se střelmistrem Petrem Mikulou a jeho spolupracovníky.
Postupně zdokumentujeme všechny významné demolice objektů v Ústí nad Labem a zajímavé vzpomínky, na které pomalu padá prach zapomnění.

Půlnoční rámus

Na Fučíkově ulice byl již tehdy velmi hustý provoz, byla to vlastně jediná „výpadovka“ na Teplice a Děčín. Bylo proto rozhodnuto, že odstřel proběhne o půlnoci, kdy zde byl nejmenší provoz. Úsekovým stavbyvedoucím byl Ladislav Pištora, technickými vedoucími odstřelu Ing. Jaroslav Fila a Petr Mikula.

Na výbornou

V úterý 30. října 1989 bylo vaňovskými střelmistry během dne do 764 vrtů nabito celkem 60 kg trhaviny. Objekt byl zahalen do geotextilie zachycují prach, rozlet a tlakovzdušnou vlnu. Na chodníku byla postavena dvoumetrová panelová hráz pro zachycení rozvalu z objektu. Ve 23.50 hodin byla zastavena doprava a vypnuto trolejové vedení. Přesně o půlnoci byl proveden odstřel. Dopadl na výbornou.

„Pád objektu byl nasměrován do dvorních traktů a přes panelovou hráň přepadlo do vozovky jen minimum cihel. Proto již ve 2 hodiny a 30 minut byla již vozovka uklizena, zametena a trolejové vedení zapnuto. Provoz na „Fučíkovce“ mohl být obnoven.