Město 16 tisíc metrů čtverečních koupaliště ohodnotilo v roce 2004 na 1,01 milionu korun, tedy zhruba 63 korun za metr čtvereční. Nyní, po schválení územního plánu, se většina z nich změnila v mnohem dražší stavební pozemky, na kterých mohou stát rodinné domy.

Podle mluvčího města Jaroslava Kouby nový územní plán, který v prosinci schválili zastupitelé, část pozemků ponechává jako rekreační. Ovšem pouze v bezprostřední blízkosti vodní plochy.

„V okolí Habrovického rybníka na ploše koupaliště jsou navrženy plochy RN plochy rekreace na plochách přírodního charakteru. Jde o cca 17 metrů široký pás podél břehu rybníka,“ uvedl Kouba.

Zbylé pozemky jsou zde označené již jako plochy smíšené obytné rekreační. Tyto pozemky jsou určené pro bydlení převážně příměstského a venkovského charakteru včetně umístění ostatních zařízení, která svým provozem, vyvolanou dopravní obsluhou ani vzhledem nenaruší funkci obytnou.

Mohou zde tedy stát třeba rodinné domy nebo rekreační objekty.

Podle realitního makléře Zdeňka Jiřičky jsou takové pozemky velmi cenné.

„Metr čtvereční stavebního pozemku se na Ústecku prodává kolem 1000 korun za metr čtvereční i více,“ uvedl. Podle něho záleží na lokalitě a také na tom, zda jsou na pozemcích natažené inženýrské sítě, jaký je na ně příjezd či dostupnost hromadné dopravy či školy pro děti.

Změna pozemků koupaliště na to, aby se daly zastavět, se Ústečanům příliš nelíbí. „Chodila jsme se tam koupat již jako dítě. Je to jedno z nejhezčích míst. Teď bude patřit jen několika soukromníkům,“ rozčiluje se Veronika Kasalová.

Šestnáct tisíc metrů čtverečních pozemků kolem koupaliště koupila od města v roce 2004 firma Spobyt, později CPI. Ta je o čtyři roky později prodala Jaroslavu Beránkovi, který se o pozemky nestaral a nechal je chátrat. Ten s médii nikdy nekomunikoval.

Nějakou dobu zde koupaliště provozovaly Městské služby v pronájmu, ale i ty pak areál opustily. Další pozemky v okolí koupaliště patří Pozemkovému fondu.

Podle opozičního zastupitele Pavla Vodseďálka bylo již před lety jasné, že někdo chce pozemky využít pro výstavbu rodinných domů.

„To jsme věděli již tenkrát. Město mělo ale zachovat prostor přírodního koupaliště. Sedmnáct metrů kolem rybníka je málo. Pak ať na zbytku rodinné domky klidně jsou, tolik prostoru na ně ve městě zase není,“ uvedl.

Upozornil, že město za pomoci dotací celkem za 35 milionů korun rybník zrevitalizovalo a celá investice je tak nyní k ničemu.

Prodej a změnu pozemků kritizuje i hnutí Stop tunelům. „ Koncem října 2011, tedy ještě před schválením nového územního plánu, Beránek inicioval zahájení územního řízení vedoucí k urychlené a definitivní přeměně habrovického přírodního koupaliště na satelitní městečko,“ upozornilo na svých stránkách.