Poprvé se o to Mandík pokusil už v prosinci, dva dny po úmrtí exprezidenta Václava Havla. Tehdy mu ale koaliční partneři (ODS, SZSP) návrh rovnou smetli se stolu. Neschválili ani jeho zařazení do programu, označili to za ukvapené.

„Přijde nám, že taková rychlá rozhodnutí mohou být účelová populistická,“ vysvětloval tehdy náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS).

Občanští demokraté ujišťovali, že nejsou proti trvalému uctění památky prvního českého prezidenta, ale mělo by se tak stát později, po širší diskuzi a zralé rozvaze.

Zároveň zpochybnili, že právě Kostelní náměstí je tím nejvhodnějším místem, které by mělo nést Havlovo jméno. „Neexistuje v našem městě místo vhodnější a důstojnější?“ namítali s tím, že je třeba zvažovat také to, zda by se to líbilo samotnému Havlovi. A rovněž nadnesli, že by se na výběru měli podílet i sami Ústečané. Už proto, že těm dotčeným se změní adresa.

Nyní Řeřicha zopakoval, že ODS neodmítá, aby město uctilo památku Havla přejmenováním některého náměstí nebo ulice. Podle něj by to mohla být třeba Koněvova. „Myslím, že v případě odstranění jména Koněv ze seznamu ulic našeho města, by se jednalo o změnu přímo symbolickou,“ uvedl pro MF Dnes.

Kdo byl Koněv?

Sovětský maršál, který vedl brutální útok na potlačení Maďarského povstání v roce 1956.
O 5 let později se podílel na řešení druhé berlínské krize výstavbou tzv. Berlínské zdi.
A zaštítil i zpravodajský průzkum ČSSR před vpádem vojsk varšavské smlouvy roku 1968.

V Koněvově ulici žije mimo jiné předseda ústecké Strany zelených Miroslav Florian. On i jeho manželka z toho prý radost nemají, raději by bydleli v ulici Havlově. „I s vědomím, že by to pro nás znamenalo vyběhávání nových dokladů. Klidně bychom se obětovali,“ řekla Věra Florianová.

Ústecký archivář Vladimír Kaiser poznamenal, že podobných názvů zůstalo v Ústí víc. Například Mírové náměstí. „Toto pojmenování nahrazující v roce 1952 Náměstí Edvarda Beneše symbolizuje studenou válku a třídní rozdělení světa na tábor míru a socialismu vedený Sovětským svazem a imperialistické státy včele s USA hrozící zavlečením světa do dalších válek,“ uvedl.