Jiří Paroubek nám zadlužil ČSSD! O tom je přesvědčeno vedení sociální demokracie v Ústeckém kraji. Hned se také usneslo na požadavku, aby Lidový dům prověřil hospodaření s partajní kasou za období, kdy ČSSD Paroubek vedl.

„Krajský výkonný výbor (KVV) ČSSD Ústeckého kraje žádá vedení strany o forenzní prošetření hospodaření strany v době mezi 13. 5. 2006 a červnem 2010, kdy byl předsedou ČSSD Ing. Jiří Paroubek,“ píše se v usnesení KVV. „Máme za to, že on je přímo zodpovědný za dnešní zadlužení ČSSD. Je třeba vymezit a osvětlit se všemi důsledky jeho podíl na zadlužení strany.“

Dluhy, dluhy

ČSSD s dluhy bojuje od Paroubkova odchodu z postu předsedy. Minulý rok v květnu partaj oznámila dluh zhruba 360 milionů korun. Musí například splatit úvěr bance Fio a zavést úsporná opatření. Letos sociální demokraté plánují hospodařit se schodkem 23,5 milionu korun.

Nejbližší schůzka špiček ČSSD je plánována na tento pátek. V tomto termínu se ale ještě nebude žádost ústecké krajské ČSSD projednávat.

„Organizačně se to nestihne na tento pátek,“ řekl Arno Fišera, krajský předseda ČSSD, deníku Právo, který o požadavku na audit informoval jako první s tím, že usnesení by se mělo v Lidovém domě probírat v nejbližším možném termínu.

Lidový dům se ve středu odpoledne k návrhu nevyjádřil, ačkoliv si tiskový mluvčí ČSSD Martin Ayrer vyžádal otázky od redakce Ústeckého deníku písemně, přesněji na svou e-mailovou adresu.

Co tvrdí Fišera a Paroubek?

Arno Fišera: „Nejbližší schůzka vedení ČSSD je plánována na tento pátek. V tomto termínu se ale ještě nebude projednávat naše žádost o prošetření hospodaření strany v době, kdy byl předsedou Jiří Paroubek. Organizačně se to nestihne,“ uvedl pro Právo

Jiří Paroubek: „Tento omyl zřejmě plyne vedle negramotnosti a neznalosti i ze zaslepené nenávisti vůči mně, obav z porážky v krajských volbách a zisku Národních socialistů – levice 21. století. Vlastní odpovědnosti jsem se, na rozdíl od nich, nikdy nebál.“

Nerozhodoval sám

Sám Paroubek se proti obviněním již několikrát ohradil. Ve středu zároveň médiím rozeslal vyjádření, v němž naznačil, že vrcholní krajští představitelé ČSSD neznají ani stanovy vlastní strany, z nichž prý vyplývá, že za hospodaření jako předseda nenesl výhradní odpovědnost.

„Audit hospodaření proto vítám, neboť za rozhodující část výdajů strany nesl odpovědnost ústřední volební manažer, nyní klíčový spolupracovník 1. místopředsedy ČSSD Michala Haška Jaroslav Tvrdík, a za zbytek ústřední tajemník Jiří Havlíček,“ uvedl Paroubek. „Vedení strany kolektivně rozhodovalo na jejich návrh o financování kampaně a úvěrech.“

Paroubek, dnes poslanec za Ústecký kraj a předseda LEV 21, také připomenul, že v letech 2005 až 2009 byla hejtmanka Jana Vaňhová místopředsedkyní strany a všichni dnešní vyzývatelé byli členy orgánů, které rozhodovaly o obsazení jak obou manažerských funkcí, tak o návrzích na rozpočet.