Rozjet vleky chtějí i menší střediska, včetně Jedlové v Lužických horách, která se spuštění minulý víkend vůbec nedočkala. Meteorologové předpokládají, že během víkendu bude sněžit v polohách od 500 metrů výš, v sobotu až od 800.

Na hřebenech Krušných hor leží zpravidla šedesáticentimetrová sněhová vrstva, která se v polohách kolem 1000 metrů nad mořem zvedá i na dvojnásobek. "Kvalita sněhu je proměnlivá, spíš je vlhký," řekl David Král z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Víkend očekávají meteorologové poměrně teplý, ale také bohatý na srážky. Teploty v nížinách budou kolem čtyř stupňů, na horách se ale zřejmě udrží pod nulou. "Ve čtvrtek v noci a v pátek bude sněžit nad 500 metrů, pak v sobotu nad 800 metrů a v neděli opět nad 500," řekl Král. To je pro sjezdovky v Krušných horách velký rozdíl: třeba Telnice na Ústecku má horní pasáže v 800 metrech, spodní stanice vleků jsou ale o 200 metrů níž. Právě na Telnici se ale na víkend vyzbrojili a přes týden zasněžovali, přičemž návštěvníkům nabídli jízdenky za ceny, které jindy platí jen děti.

Hodně očekávání panuje před víkendem na Jedlové, letos se tam totiž vleky prakticky ještě nerozjely a jejich start minulý víkend na poslední chvíli zhatil nedostatek sněhu v některých místech. Teď už to ale vyjde, slibují provozovatelé na svém Facebooku. Ještě lepší podmínky by mohli mít ke sportování běžkaři, protože většina tratí v Krušných horách je na hřebeni, a tedy poměrně vysoko.