O tom, zda některý z veřejných prostorů či objektů v Ústí nad Labem ponese jméno Václava Havla, rozhodnou sami Ústečané. Ve čtvrtek se tak usnesli radní města.

„Rada uložila tajemníkovi magistrátu, aby připravil anketu, v rámci níž budou moci občané dávat své návrhy,“ řekl novinářům na tiskové konferenci primátor Vít Mandík (ČSSD).

Jeho stranický kolega, radní Arno Fišera doplnil, že anketu město vyhlásí prostřednictvím Městských novin dodávaných Ústečanům zdarma do domovních stránek. Město je vydává nákladem 40 tisíc kusů, k věci by se tedy podle něj mohla vyjádřit řada občanů. „Budou moci podávat své návrhy, ale také říct, že třeba nic přejmenovávat nechtějí,“ dodal Fišera. Konečné rozhodnutí na základě výsledků ankety pak bude náležet zastupitelstvu města.

Mandík poznamenal, že on sám si stále myslí, že příhodné by bylo uctít exprezidentovu památku přejmenováním Kostelního náměstí na náměstí Václava Havla. Tento návrh předložil radě už podruhé, poprvé, v prosinci, jej koaliční partneři (ODS, SZSP) ani nedovolili zařadit na program jednání. V jedenáctičlenné radě totiž mají těsnou většinu, ODS pět hlasů a SZSP jeden.

Radní za ODS to tehdy odůvodnili tím, že jim připadá ukvapené a populistické jednat o takové věci v době, kdy ještě exprezident nebyl ani pohřben. Nabádali k rozvaze a širší diskusi.

„Teď už byli ochotni jednat, ale s Kostelním náměstím stejně nesouhlasili, z jejich strany padl návrh na přejmenování Severočeské vědecké knihovny. To se mi ale nezdá moc šťastné, nejde o objekt v majetku města,“ podotkl Mandík.

Dodal, že ČSSD má v záloze i další náměty, jmenoval divadlo, Mírové náměstí nebo nádraží. Ovšem ani nádražní budovu město nevlastní.

V minulých dnech náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) uvedl, že v Ústí jsou ještě ulice, které by si přejmenování opravdu zasloužily a konkrétně jmenoval Koněvovu. A kdyby nově nesla jméno Václava Havla, viděl by v tom změnu přímo symbolickou.

Jeho návrh ve čtvrtek na jednání rady ale nezazněl. „Na základě diskusí s občany jsme došli k závěru, že pokud přejmenovávat, tak raději některý z objektů, ne ulici. To abychom je nezatěžovali starostmi spojenými se změnou adresy,“ řekl Řeřicha. Knihovnu podle něj uvedli jen jako příklad, možností je víc.

„Proto ODS navrhla anketu, aby si Ústečané sami řekli, jak to chtějí,“ dodal.