Politici z Ústeckého kraje se budou chtít bránit proti nařčením, že evropské dotace na vzdělání šly z velké části firmám, které jsou napojené na místní politické špičky. Server Aktuálně.cz přinesl informace, že sedm firem získalo zakázky za asi 350 milionů korun. Podle kraje je to mnohem méně.

„Údaje, které napadají jednotlivé projekty, údajně propojené subjekty a osoby se ve svém souhrnu nezakládají na pravdě. Na webu kraje bude umístěn předmětný článek s podrobným vyznačeným komentářem k jednotlivým pasážím.,“ uvedl mluvčí kraje Zdeněk Rytíř. Tvrdí, že kvůli těmto informacím kraj připravuje i další právní kroky.

Podle něho kraj sice umístí celý článek na svoje internetové stránky, kde pochybení okomentuje. Včera ovšem na stránkách kraje tato informace umístěná nebyla.

Čtěte také: Dotace prý dostaly firmy napojené na politiky

Firmy Asista, Asistenční centrum, Rekvalifikační a informační centrum, Seductus, Infinitia a SC-Bronco a Collegeconsulting údajně čerpaly 350 milionů korun z evropských dotací na vzdělání pro Ústecký kraj. Podle serveru jsou napojené na mosteckou organizaci ČSSD, ve které působí třeba náměstek hejtmanky Pavel Kouda. V případu prý hraje roli i chomutovská ODS, litvínovská buňka Věcí veřejných a také představitelé regionální strany Mostečané Mostu.

O co v kauze jde?

V kraji podle některých informací inkasovala skupina firem údajně napojená na politiky kolem 350 milionů korun z evropských dotací určených na vzdělání. Ústecký kraj obvinění popírá, firmy prý dostaly jen 16 ze 126 zakázek a jen za 195 milionů korun. Kvůli informacím v tisku se chce bránit právní cestou.

„Celkem se realizuje 126 projektů, z toho společnosti napadané v článku realizují dohromady 16 projektů,“ tvrdí ale Rytíř. Collegeconsulting prý nikdo o nic ani nežádal. Zmíněných 16 projektů je prý za 195 milionů korun. Celkem kraj rozdělil téměř 1,2 miliardy korun.

Na nedostatky v dotacích již na začátku ledna upozornil ministr školství Josef Dobeš. Ústecký kraj prý dělil zakázky a nastal tam střet zájmů. Ani s tím kraj nesouhlasil.

Podezření na zmanipulování dotací prý prošetřují i právníci Jiřího Paroubka. „Jsem přesvědčen, že pokud by se podezření potvrdila, jedná se o skandál ne českého rozměru, ale skandál evropského formátu,“ prohlásil Paroubek.

Prošetřit veškeré pochybnosti kolem evropských dotačních programů na vzdělání, ve kterých je kolem 53 miliard korun, je důležité i pro ministra školství Josefa Dobeše. Evropská unie totiž hrozí, že kvůli špatnému hospodaření a podezřením z úniků peněz a nestandardního nakládání s dotacemi, jejich proplácení pozastaví. Dobeš za hlavní viníky označil Ústecký a Středočeský kraj. Slíbil, že nápravu zjedná do tří měsíců. Pokud ne, je prý dokonce připravený rezignovat na svoji funkci.