Zloději se zajímali hlavě o starší neudržované hroby, kradli zlaté zuby, medaile i další věci. Majitelům způsobili škodu přes půl milionu korun.

Za hanobení lidských ostatků, poškozování cizí věci a krádež jim hrozí směšný trest nejvýše tři roky vězení. Oba podezřelí jsou ve vazbě. „Domnívali se, že i kvůli nízké sazbě se policie případem nebude příliš zabývat,“ řekl kriminalista Roman Kočí.

Čtěte také: Vyšetřovatel o vykradačích hrobů: To, co dělali, je vrchol nechutnosti!

Oba pachatelé jsou osmatřicetiletí muži. Prvního z nich, který byl zřejmě vůdcem skupiny, zadrželi policisté přímo při činu 14. ledna na hřbitově v Krásném Březně.

Obvykle ale muži pracovali ve dvou. Podle kriminalistů se ale týden před zadržením pohádali o peníze. Druhý podezřelý, muž z Úštěka, obvykle hlídal venku, když byl první muž v hrobce. Za jeden večer dostával tisíce korun, vykradač hrobů mu ale nechtěl říkat, kolik si krádežemi v hrobech vydělá on. Druhého muže zatkla policie jen o několik hodin později.

Při domovních prohlídkách pak našli nejen kříže, medaile, šperky a další artefakty, které ukradli z rakví, ale také čelisti a lebky ze kterých muži doslova rvali pomocí svěráku a kleští zlaté zuby.

Ty následně tavili, aby nebylo poznat, že jde o zuby a dále prodávali do různých výkupů.

S vykrádáním hrobů začala tato dvojice v květnu 2011, přičemž „dělali“ přibližně tři hřbitovy týdně. Na některé se s oblibou vraceli. Například na litoměřickém hřbitově vnikli do 250 hrobek! „Vloupali se do 85 hrobek, které jsou v nájmu, 143 hrobek bez nájemců a do 22 hrobek význačných osobností,“ uvedl správce litoměřického hřbitova Pavel Lolo.

Fakta: Vykradli kolem 500 hrobů

• Policie zadržela dva muže, kteří vykrádali hroby po celém kraji (jeden vykrádal, druhý hlídal).
• Hrozí jim nejvýše tři roky vězení.
• Kriminalista Martin Helcl: „Hrobek, do kterých vnikli, je několik stovek. Nebojím se říci, že jich je minimálně 500.“
• Zloději šli hlavně po zlatých zubech a po případných relikviích.
• Měli dílnu, kde zuby a další předměty získávali z kostí a lebek, tavili a následně prodávali ve výkupech.
• Do hrobek se dostávali po nadzvednutí víka, které odsunuli pomocí několika ocelových válečků.
• Když byla cínová, nebo zinková rakev, používali speciálně upravený předmět, kterým vyřízli otvor v oblasti hlavy. Skleněné a dřevěné rakve rozbili. Zůstala po nich spoušť za půl milionu.
• Používali rukavice, roušku, čepice a dezinfekci.

Muž z Litoměřic dokázal sám pohnout i velmi těžkou náhrobní deskou. Když vlezl po skládacím žebříku dovnitř, násilím otevřel nebo i rozkopal dřevěné rakve. Na zinkové si vyrobil nástroj, který policisté popsali jako „velký otvírák na konzervy“. Z hrobů pak odnášel cennosti, ale i čelisti se zlatými zuby. Zlaté zuby muž dokázal i roztavit.

Kriminalisté se domnívají, že počet hrobek, do kterých se dvojice vloupala, může přesáhnout číslo 500. Postupně jim prokazují další a další vloupání. „Zatím jsme jim dokázali, že vnikli do 70 hrobek,“ potvrdil Martin Münster, jeden z vyšetřovatelů, který na případu pracoval.

Z hrobů významných osobností tak vnikli například do hrobů se jmény jako Svoboda, Zámecký, Vladyka, nebo Blumentritt. „Chtěl bych velice poděkovat kriminalistům, že tyto zloděje dopadli,“ oddechl si správce hřbitova Lolo.

Vykradené hroby bylo i pro jejich majitele a správce hřbitovů velmi obtížné rozpoznat, zloději za sebou hrobky pečlivě zavírali. Zaměřovali se často na staré, i německé hroby. Vykradli ale i rakev, kterou uložili do hrobu teprve před dvěma lety.

Podle policie byla motivace mužů rozdílná. „Muž z Úštěka přiznal, že ho motivoval pouze finanční zisk. Druhý pachatel z Litoměřic ale tvrdil, že to pro něj byl takřka adrenalinový sport, ale peníze ho nezajímaly,“ popsal kriminalista.

Policisté zatím nemohou potvrdit, že tato dvojice stojí za okradením zesnulého biskupa Koukla v červenci 2010. Tehdy do hrobky, kde byl emeritní biskup pohřben zhruba dva měsíce, vnikl neznámý pachatel. „Když jsme se pachatele na ten hrob zeptali, na dvě hodiny přestal mluvit, nechtěl ani kafe,“ dodal jeden z litoměřických kriminalistů.