Městské muzeum v Ústí nad Labem je už třetím měsícem bez ředitele. Ten dosavadní, Gustav Krov, loni v listopadu zemřel.

Přesto město dosud nezačalo hledat jeho nástupce. V plánu jednání rady tento týden sice vyhlášení výběrového řízení na obsazení této funkce bylo, dokonce už podruhé, ale stejně jako loni v prosinci z programu zmizelo.

„ODS před jednáním navrhla stažení tohoto bodu a odhlasovali si to. Důvod nám nesdělili,“ řekl primátor Vít Mandík (ČSSD) na tiskové konferenci po radě.
„Ten důvod byl zcela jednoduchý. Přistál nám na stole návrh, v němž bylo změněno složení výběrové komise. My jsme s tím nesouhlasili, a proto jsme to nechtěli projednávat,“ řekl novinářům primátorův náměstek Jan Řeřicha (ODS). Změna se podle něj týkala předsedy a dvou členů.

Řeřicha tvrdil, že předsedou měl být on, protože má v gesci příspěvkové organizace. „Ale to není tak zásadní, horší je, že vypadli i 2 odborníci, zástupce asociace českých muzeí a ředitel našeho městského archivu. Což si myslím, že jsou lidé, kteří by svou erudicí významně přispěli k výběru kvalitního kandidáta,“ podotkl. Komisi v tomto složení podle něj měla projednat rada už v prosinci, jenže tehdy to prý odmítla ČSSD.

Na dotaz, kdo výše uvedené v novém návrhu nahradil, Řeřicha uvedl, že radní za ČSSD Zuzana Kailová, Pavel Dlouhý a Josef Macík, jenž měl komisi předsedat. Dodal, že ODS žádné vysvětlení k tomu nedostala a sama o něj nežádala, reagovala právě jen žádostí o stažení tohoto bodu z programu, což se také stalo.

Není v Ústí tajemstvím, že vedoucí funkce významných příspěvkových organizací města si usurpují strany městské koalice pro své členy či příznivce. A právě muzeum považuje za svou baštu ČSSD.