Ještě dva měsíce by mohlo vydržet takové počasí a stav silnic na Ústecku by se snad mohl v letošním roce o něco zlepšit. Letošní zima je pro správce komunikací tak mírná, že zatím utratili zhruba třetinu peněz za údržbu než v loňském roce. I kvůli tomu, že se tak neměnily teploty, je stav komunikací mnohem lepší než ve stejném období loňského roku.

„Kolik se ušetřilo, se zatím vyčíslit nedá. Ale posypového materiálu jsme dosud spotřebovali asi jen třetinu než ve stejném období loňského roku,“ tvrdí náměstkyně ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Lenka Holovská.

Podle ní se ale řidiči zatím radovat nemohou. Zima se sněhem a mrazy, které by ničily komunikace, může přijít zhruba do poloviny března. „Loni byla zima specifická tím, že největší nápor komunikace zažily od listopadu do poloviny dubna,“ dodala.

Kolik silničáři ušetří při mírné zimě?

Silničáři během letošní zimu použili asi jen třetinu posypového materiálu než za loňskou zimu. Přesnou úsporu zatím nevyčíslili. Vše může prodražit případná změna počasí. Město za zimní údržbu bude muset společnosti AVE zaplatit 7,5 milionu korun, i kdyby během zimy nespadla ani vločka sněhu.

I ústecký primátor Vít Mandík je s teplým počasím spokojený. „Ale i kdyby vůbec nesněžilo, stejně za zimní údržbu zaplatíme. AVE dostává 1,5 milionu korun měsíčně za pohotovost, za celou zimu tak zaplatíme 7,5 milionu korun,“ upozornil.

Silničáři i primátor Mandík slibují, že pokud peníze ze zimní údržby zbudou, dají je během letní údržby pokud možno do oprav silnic. „Ale zatím je předčasné to slibovat, zima neskončila,“ uvedla Holovská.

Podle náměstka primátora Jana Řeřichy bude záležet i na tom, jak město bude mít schválený rozpočet. „Peněz bude méně na vše. Jsme ale proti tomu, aby se ubíralo z kapitoly na opravu komunikací. Stav silnic ve městě je špatný,“ řekl Řeřicha.