Radní proto budou nabízet pronájem prostor znovu. Jinak je město bude muset dokončit z vlastních peněz.

Podle primátora Víta Mandíka se o pronájem prostoru přihlásila společnost Simplex Porus. Nikdo další údajně neměl o to, provozovat zde 13 kójí, ve kterých mají být prodejny, zájem. „Majetková komise ale firmu nedoporučila,“ uvedl Mandík.

Náměstek primátora Jan Řeřicha řekl, že v případě obdržení jediné nabídky ji město vždy pečlivě zkoumá. „Neměli jsme záruku, že to budoucí využití prostoru, jak ho plánoval zájemce, by nebylo v rozporu s podmínkami, které jsou stanovené v evropských dotacích,“ vysvětlil Řeřicha. Stavbu Zanádraží totiž město z velké částky financovalo za pomoci dotací z evropských fondů, které mají různá přísná kritéria.

Nového zájemce město začne okamžitě hledat. Podle Řeřichy výzva na podání nabídek bude zveřejněná celý měsíc, nikoli jen dva týdny, jak bývá obvyklé.

Problém prostoru je v tom, že kóje pro prodejny jsou hotové jen v hrubé stavbě. Nový nájemce tak bude muset investovat nemalé množství svých peněz, aby zde mohly obchody a další služby začít fungovat. „Dokončit prodejny jsme mohli jen do hrubé stavby, byla to podmínka evropských dotací,“ tvrdí Řeřicha. Primátor Mandík dokonce tvrdí, že je dnes přesvědčený o tom, že to nebyla příliš vydařená akce.

V případě, že se žádného nájemce nepodaří najít, bude se město muset o vše postarat samo. Řeřicha tvrdí, že jednou z variant je, že se o prodejny postarají Městské služby. Přiznává, že město by tak na ně muselo sehnat peníze.

Rekonstrukce Zanádraží přišla zhruba na 170 milionů korun, přičemž 92,5 procenta ceny zaplatila EU dotacemi. Stavba ale není zcela v pořádku, do zdejších parkovacích garáží zatéká voda. Město stavbu u zhotovitele SKD Průmstav reklamovalo. „Firma slíbila, že závady odstraní. Byla velmi vstřícná, “ uvedl Řeřicha. Podle něho zatím vše napovídá tomu, že bude třeba pročistit jen kanalizaci. Voda se dostává do podloží, odkud pak prosakuje do garáží.

Ředitel společnosti Aleš Dobrovolný Deníku řekl, že kanalizaci pročistí, případně vymění některé trubky. „Problém by tak měl být minimálně na 90 procent vyřešený,“ uvedl. Pak se podle něho ukáže, zda nebude třeba na některém místě vyměnit izolaci. Práce záleží na počasí, hotové mají být do dubna.