"V současné době si mohou rodiče vybrat školu pro své dítě podle vlastních kritérii a my musíme nabízet každý rok něco nového nejen v oblasti studijní přípravy. Zásadní je nová technika, s počítači seznamujeme děti už v první třídě. V prosinci jsme instalovali do speciálních tříd 40 nových PC. Druhou prioritou je výuka cizích jazyků, kde spolupracujeme s několika zajímavými subjekty. Zájmová a pohybová výchova musí děti bavit, proto je v seznamu kroužků i mladá jóga, tanec, keramika," konstatovala na úvod ředitelka Základní školy a Mateřské školy v ulici SNP Romana Grohová.

Zápis dětí do prvních tříd pro rok 2012/2013 probíhal ve čtyřech vyzdobených třídách, na chodbách se pohybovaly tanečním krokem načinčané hostesky a nabízely nažhaveným rodičům občerstvení z vlastních zásob.

Jaro, léto, podzim, zima. To byly alternativy pro šikovné děti, které vstupovaly na "prkna co znamenají vzdělání". Rodiče vyplňovali tiskopisy a jejich ratolesti vykazovaly místy nevídané výkony. Základem jednotného testu byla nejen samostatnost v projevu, orientace v prostoru, rozeznávání barev, znalost písmen, počítadlo, ale i básnička či jednoduchá kresba.

Zkušení pedagogové během 15-20 minut rozpoznali talent a dali prostor každému budoucímu žáčkovi, aby se projevil. Okatý Honzík bude určitě v budoucnosti dobrý ekonom. Počítadlo mu nestačilo a tak přidal sčítání a odčítání. Toník očesal všechny hrušky na papírovém stromě a prsty vyjádřil závěrečný úkol. Dominik byl tak pečlivý, že nejprve propojil desítku černých bodů neviditelnou sítí a teprve potom je zrcadlově překresli na jiné místo papíru.

Když jsem vstoupil do třídy s označením jaro, spatřil jsem mezi třemi učitelkami malého kluka s brýlemi, který četl pohádku. Dan, tak se šikula jmenoval, na požádání diktoval telefonní čísla rodičů a byl tak přesvědčivý, že jsem se musel smát. Upravená Lucinka překvapila pečlivostí, Karolína by nejraději celý prostor protancovala, Šimon zpíval jako dospělák.

Pak přišla na řadu dvojčata. Hned dva páry soutěžily o pomyslnou cenu pro největšího suveréna. Jakub a Nikola, Petr a Pavel. "To si panečku učitelky užijí," komentovala s úsměvem počínání dvojčat pohledná žena. Škola byla skvěle připravena a předškoláci ji to vraceli mírou vrchovatou. Znali, uměli, zvládali a přesvědčovali.

Někteří rodiče se pouze usmívali, babičky slzely, dědečkové obsluhovali kamery. To byl tedy den!

Zpracoval Miroslav Vlach