Vyzrálá funkcionalita veletržního provozu se spojuje se zážitky a odpočinkem. Všechny budovy vystavovatelské haly, restaurace, kongresové centrum, správní budova jsou spojeny skleněnými chodbami.

Díky oddělení vstupních a výstavních prostor se může konat současně více akcí. Pět klimatizovaných výstavních hal, každá z nich se základní plochou 150 x 150 metrů skýtá celkovou užitnou plochu 102 500 m2. K tomu je třeba připočíst venkovní výstavní plochu 69 998 m2. Pět restaurací s celkovou kapacitou 2000 míst a četná bistra, občerstvení a kavárny zpříjemňují návštěvu všem, kteří na výstavy zavítají.

Středem výstaviště je impozantní skleněná hala, v Evropě jedinečná konstrukce z oceli a skla. S rozpětím 80 metrů, délkou 243 metrů a téměř 30 metry výšky, dominuje celému výstavišti a spojuje všechny prostory.

Již zdaleka viditelným symbolem Leipziger Messe je veletržní věž, vysoká více než 80 m, ze které zdraví návštěvníky znak veletrhu dvojité M.

Kongresové centrum v prostorách výstaviště je od roku 1996 vyhledávaným místem pro mezinárodní kongresy. Je to jedno z nejmodernějších kongresových center Evropy a spojuje nejvyšší architektonické a estetické požadavky s nejnovějšími multimediálními a telekomunikačními technologiemi.

Čtyřposchoďový komplex disponuje pěti sály, čtyřmi přednáškovými sály, šesti místnostmi pro semináře a čtyřmi místnostmi pro pořádání banketů, dále dvěma víceúčelovými plochami. Kapacita je 2800 osob při kongresech, celkem je tu k dispozici 4300 míst. Z konferenční techniky je k dispozici bezdrátové zařízení pro simultánní tlumočení do dvanácti jazyků, videoprojekce, filmová a promítací technika, osvětlení, pevné a hydraulické jeviště.

Z historie veletrhů

Obraz města byl silně ovlivněn veletrhy, což je viditelné na mnoha místech i dnes. Mezi lety 1893 a 1938 vzniklo v centru města 35 veletržních paláců. Dnes slouží bývalé veletržní paláce jako nákupní centra.

1165 - Propůjčení městského a tržního práva markrabětem Ottou Míšeňským.

1497 - Propůjčení říšského tržního privilegia císařem Maxmiliánem I.

1895 - První vzorkový veletrh v Lipsku s oficiálním katalogem.

1916 - Založení Lipského veletržního úřadu.

1920 - První jarní veletrh na výstavišti u Památníku bitvy národů.

1943 - 1945 - Během války zničeno 80 procent veletržních hal a pavilonů.

Podzim 1990 - První odborné veletrhy k tématům stavba a cestování na výstavišti v Lipsku.

1991 - Státem řízený Lipský veletržní úřad je transformován na Leipziger Messe. Společníky jsou Freistaat Sachsen a Stadt Leipzig.

25. srpna 1993 - Položení základního kamene

1996 - Otevřeno nové výstaviště na severu Lipska.

V Lipsku se nyní koná kolem 30 odborných veletrhů a veletrhů pro konečné spotřebitele ročně. S počtem téměř 10 500 vystavovatelů a s roční návštěvností 1,6 milionu návštěvníků patří Lipsko k nejvýznamnějším německým veletržním městům.

Veletržní mužíček

Přes 30 let, přesně do roku 1990, byl tento malý mužíček s hlavou představující zeměkouli, s dýmkou v ústech, v modrém obleku a aktovkou, maskotem Lipského veletrhu. Dnes jej najdete jako suvenýr a vítá opět návštěvníky veletrhů.

Veletrhy na výstavišti letos zahájil již 14. ledna oblíbený Baby plus Kids či 6. Lipský veterinární kongres s průmyslovou výstavou Vetexpo. V únoru se zde koná například od 11. do 19. února Haus-Garten-Freizeit (velký veletrh spotřebního zboží pro celou rodinu), CADEAUX (odborný veletrh dárků a inspirací pro bydlení 25. až 27. února) či Floriga (odborný veletrh floristiky, ambiente, zahradnictví a techniky 26. února).

Beach & Boat (od 16. do 19. února) je prvním veletrhem roku pro trh vodních sportů ve středním Německu. Návštěvníci zde najdou rozsáhlou nabídku pro vodní sporty.

Více najdete na: www.leipziger-messe.de