Návrat obvodního oddělení Policie ČR do Krásného Března je ohrožen. Přestože ona i město Ústí nad Labem opakovaně ujišťovaly, že se tak stane letos nebo nejpozději příští rok, současnost tomu nenapovídá. Nemá se totiž kam vrátit.

Dohoda o směně budov, která se těžce rodila třičtvrtě roku, definitivně padla. Ujednání, podle něhož by město dalo policii pro její potřeby již nevyužívaný objekt v Neštěmické ulici a ta by mu za to přepustila rovněž prázdnou vilu v Horově ulici, zhatily nadřízené orgány zdejších policistů. Vyhodnotily jej jako nevýhodné.

„Na základě konzultace s pracovníky policejního prezidia a ministerstva vnitra jsme od záměru směny ustoupili. Objekt v Horově ulici je nyní vyčleněn jako nepotřebný majetek a budeme ho prodávat,“ potvrdila Šárka Poláčková z krajské policie.

Město to zaskočilo, už loni v prosinci měli transakci schvalovat zastupitelé. Dál tvrdí, že zájem jeho i ústecké policie na návratu policie do Krásného Března trvá, žádnou jinou možnost ale nenastínilo. Jaroslav Kouba z kanceláře primátora jen uvedl, že vzhledem k obratu v této věci ze strany policie je třeba veškeré dotazy směrovat na ni.

Krásnobřezenští policisté do loňska sídlili ve vile Na Sklípku, kterou měla policie pronajatou od obvodní radnice. V říjnu ji ale museli opustit, protože budova je v havarijním stavu. Obvod na její rekonstrukci nemá peníze a policie podle Poláčkové cizí majetek rekonstruovat nemůže, porušila by tím zákon. Město jí sice nabídlo objekt v Neštěmické i do pronájmu, ovšem za dvakrát vyšší cenu, než platila obvodu, kterou policie neakceptovala. Ani ona nemá peníze.

Dočasné přesunutí obvodního oddělení do policejního objektu Na Předmostí, odkud do Krásného Března denně dojíždějí, se tedy může stát trvalým. Krásnobřezenské obyvatele to zlobí. „Čtvrť s největší kriminalitou bez policie v místě, to snad může být jen u nás. Za chvíli řeknou, že nemají na benzin a přestanou sem i dojíždět. Nejvyšší čas odtud utéct,“ míní rozhořčeně Jaroslav Stříhavka. „To bylo slibů a skutek utek. Mně to bylo jasné hned, že jak jednou vyklidí pole, už zpátky nepůjdou,“ je naštvaná i Hana Beránková.

Poláčková uklidňuje, že jednání stále trvají, ve středu se například sešla vedení krajského ředitelství policie a neštěmického obvodu. Starostka Miloslava Válková řekla, že už jednala i s okresním ředitelem a že to skutečně zatím vypadá, že celé obvodní oddělení se vracet nebude.

„Ale hledají prostory alespoň pro malou služebnu, podobně jako je tomu na Severní Terase. Už mají vytipováno něco v Drážďanské ulici a já jsem jim ještě navrhla, ať proberou s městem také možnost Corsa,“ řekla Válková.

Jako plus uvedla, že z Předmostí bude v brzké době zajíždět do Krásného Března policistů víc, protože toto oddělení má být posíleno. „Což je nejdůležitější, aby byli vidět v ulicích,“ řekla s tím, že obvod by si samozřejmě přál i jejich trvalý návrat do této čtvrti.