Ten dostal za úkol řešit problematiku sociálního vyloučení, počet problémových lokalit v Ústeckém kraji. Jejich celkový počet má krajský úřad znát na přelomu února a března.

Podle Kliky současné údaje říkají, že v kraji je asi 64 vyloučených lokalit. „Odhaduji, že ve skutečnosti jich je minimálně dvojnásobek,“ tvrdí. Podle něho je velmi důležité jejich počet přesně stanovit, aby se mohla lépe řešit celá problematika. „Z průzkumů vychází, že problém s nepřizpůsobivými je tím, který obyvatele kraje velmi trápí,“ dodal.

Za sociálně vyloučené lokality kraj bude počítat i domy, ve kterých žije více než pětina obyvatel na dávkách hmotné nouze. Nebo rodinné domy, kde jsou alespoň tři takové rodiny.

„Problémem jsou ale i takzvané ubytovny. Jedny jsou pro zahraniční dělníky. Ve druhých žijí lidé v sociální nouzi a důchodci,“ uvedl Klika. Podle něho se s problémem ubytoven potýká hlavně Ústí nad Labem, kde jich v posledních letech vyrostl veliký počet.

Krajští politici se obávají, že v lokalitách bude stále růst napětí. „Z mých návštěv v sociálně vyloučených lokalitách vyplývá jasný závěr, protesty občanů se letos mohou ze Šluknovska přenést i do dalších míst v našem kraji. Občany stále více znepokojují patologické jevy spojované s nepřizpůsobivými, tedy zhoršující se bezpečnost, narušovaní občanského soužití, porušování hygienických předpisů nebo rozšiřování drog a heren,“ uvedl Klika.

Stále častější se podle něho v sociálně vyloučených lokalitách objevuje problém drog, které mnozí z místních obyvatel užívají. „Mám zkušenost z Litvínova, kde jsme dostali sadu na testování drog. Provedli jsme 36 testů a 27 jich bylo pozitivních. Minulý týden jsme jen za dvě hodiny zjistili pět řidičů, kteří byli pod vlivem drog,“ uvedl Klika.

Kolik je lokalit?
Podle oficiálních údajů má být v kraji 64 vyloučených lokalit. Kraj odhaduje, že jich je minimálně dvojnásobek. Přesný počet bude znát na jaře. Za vyloučenou lokalitu považuje domy s více než pětinou obyvatel na dávkách hmotné nouze nebo ubytovny, včetně těch se zahraničními dělníky.

Na problém již loni na podzim upozornilo i ústecké K-centrum. Drogově závislí v sociálně vyloučených lokalitách prý plně zaměstnávají terénní pracovníky každý den.

„Pohybují se hlavně v Předlicích a Trmicích, ale také v Krásném Březně a Mojžíři,“ potvrdila na středeční tiskové konferenci ředitelka zařízení Radka Kobližková. Dodala, že pozornost by si ovšem zasloužily i další lokality, třeba Severní Terasa nebo Dobětice, kde se v poslední době začínají objevovat partičky mladých uživatelů drog, ale nemají na to finance.

Nejproblematičtějšími oblastmi Ústí nad Labem jsou Předlice, velký počet sociálně vyloučených žije i na mnoha místech obvodu Neštěmice. Dalšími problematickými lokalitami Ústecka jsou i Trmice. V oblastech působí i organizace Člověk v tísni.