Úřad rady regionu Severozápad, který má na starosti zúřadování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji, zakázal omezovat výběr dodavatelů zakázek losováním. Ústecký kraj má přesto vypsaná řízení hrazené z evropských dotací, kde se losovat má. Zatím je zastavovat nebude. Čeká na další pokyny.

Úřad vydal pokyn k zastavení losování loni 28. ledna. „Na kraji ale běží tři výběrová řízení, kde se losovat má,“ upozornila včera na tiskové konferenci Karola Haasová z TOP 09. Podle strany jde o zakázky na dvě silnice u Roudnice nad Labem a Chomutovsku a práce v zóně Triangle u Žatce. „Bylo by vhodné, aby kraj tato řízení zastavil,“ dodala Haasová.

Podle ní se v minulosti losování a omezování účastníků ukázala být problematická. Známá je například takzvaná karlovarská losovačka. Policie také řeší případy, kdy existuje podezření na zmanipulování softwaru, který losování zajišťoval elektronicky. Zákaz losování je také součástí opatření proti korupci, která jsou nyní v legislativním procesu.

Mluvčí kraje Magdalena Hanáčková uvedla, že výběrová řízení byla vypsaná ještě před vydáním metodického pokynu. Podle TOP 09 ale 6. ledna Tomáš Sýkora úřadu doporučil, aby se nedokončovala ani řízení, která byla zahájena před vydáním pokynu.

Hanáčková tvrdí, že pokyny z úřadu jsou nejednoznačné. „Regionální radu písemně vyzveme, aby upřesnila své stanovisko,“ řekla novinářům. Dodala, že výběrová řízení vyhlásila rada kraje. Pokud je bude chtít pozastavit, musí o tom opět rozhodnout krajští radní.

Mluvčí úřadu Vojtěch Krump tvrdí, že na doplňujícím stanovisku nyní pracují právníci. „Během tohoto týdně pošleme příjemcům dotací doplňující dopis, kde jim dáme jednoznačné stanovisko, jak postupovat,“ uvedl.

Přidělování evropských dotací na severu Čech provází řada skandálu. Bývalý ředitel úřadu rady Petr Kušnierz nyní stojí s dalšími lidmi před soudem, kde se zpovídají z přijímání úplatků v souvislosti s evropskými dotacemi. Brusel také chce, aby Krajská zdravotní kvůli údajně předraženému nákupu přístrojů z evropských dotací vrátila 420 milionů korun. Údajné předražení vyšetřuje i policie v případě opravy ústeckého muzea.

Zakázali byste losování zakázek? Hlasujte!