Odvolejte ředitele ústeckého kulturního střediska Emila Vraspíra! To vzkázali vedení města aktivisté ze sdružení Stop tunelům. Nelíbí se jim, že Vraspír nedisponuje praxí, nebo vzděláním z kulturní oblasti a dokonce jej označili za údajného plagiátora.

„Velká většina textu v koncepci Emila Vraspíra, na jejímž základě jej výběrová komise doporučila a rada města jmenovala, je vykradená ze dvou dokumentů,“ píše sdružení ve své otevřené výzvě.

Podle sdružení to mají být Kulturní politika města Plzně, schválená zastupitelstvem města Plzně dne 8. listopadu 2001, usnesení číslo 585 a Koncepce kultury města Havířova do roku 2010 z 28. června 2004. Proti tomuto tvrzení se ovšem postavila například radní Helena Kubcová (ODS).

„Ze své zkušenosti vím, že třeba kolem roku 2002 byla mnoha městy beze změn přebírána ústecká koncepce podpory sportu, ta byla dokonce překládána i do němčiny a angličtiny,“ argumentovala Kubcová.

„Nikdy jsem nezaznamenala, že by třeba Jihlava, která naši koncepci převzala bez změny jediného písmenka, měla nějaký problém s plagiátorstvím,“ pokračovala Kubcová.

Sám Vraspír se brání s tím, že každý, kdo zpracovává nějakou koncepci, vychází ze svých vlastních znalostí a zkušeností, ale také z ověřené praxe odjinud.

„Plzeň je nejkulturnějším městem v republice. Nepopírám, že jsem si tamější koncepci přečetl. Pokud jsem z ní některé myšlenky opravdu použil, pak ty, o nichž jsem si myslel, že jsou hodné následování a ve snaze přinést něco dobrého do Ústí,“ řekl s tím, že koncepce není umělecké, nebo vědecké dílo a těžko jej proto může někdo označit za plagiátora.

Radní Kubcová pak ještě naznačila, že kvůli Vraspírovi zřejmě někteří účastníci byznysu v ústecké kultuře přišli o peníze a tak médiím předkládají polopravdy a lži.

Jako příklad uvedla provozovatele klubu Circus, Vítězslava Stránského, jenž dluží městu na nájmu. „Dlužíme tři nájmy, je to zhruba 70 tisíc korun,“ potvrdil před časem Ústeckému deníku Stránský.

Vraspír to zpochybnil s tím, že dluh ve skutečnosti dosahuje kolem 350 tisíc korun, a že prostory klubu jsou dost zdevastované. „Pohledávka je teď u soudu. Klub Cirkus je k pronájmu a tato nabídka je vyvěšena na webu kulturního střediska. Každý může podat přihlášku,“ dodal k tomu.

Údajné opsání koncepcí ale není vše, co se sdružení nelíbí. Ve výzvě se zmiňují i třeba o Ivanu Dostálovi, bývalém řediteli kulturního střediska a jeho současném dramaturgovi, jenž si tak měl vybírat svého nového nadřízeného.