Skončili s dostihovou kariérou a majiteli nestáli za to, aby je dál nadarmo živil.

Naštěstí našli zachránce. Do Čech je loni v prosinci přivezlo sdružení realizující projekt Chrti v nouzi. „Právě z jeho stránek jsem se o nich a jejich smutném osudu dozvěděl. Bylo mi jich líto. A nakonec jsem si je koncem minulého týdne z Mohelnice, kde byli v dočasné péči, přivezl,“ popsal ústecký podnikatel a politik, jak ke psům přišel.

Jsou to fenky, sestry, 5,5 roku staré, na sobě hodně závislé. Právě proto prý byli jejich zachránci rádi, že má zájem o obě a že půjdou do nového domova spolu.

„Hlavně Aislyn by odloučení těžko nesla, je hodně bázlivá a k lidem nedůvěřivá, asi jí museli hodně ublížit. Sestra je zatím její hlavní jistotou. Ale už si pomalinku začíná zvykat, že nás se bát nemusí,“ řekl nový majitel.

Kupodivu prý druhá fenka je úplně jiná, hned s každým kamarádí. Okamžitě po příjezdu do Brné se chovala, jako by tady byla doma odjakživa.

Ač už obě s dostihy skončily, pořád běhají jako vítr. Mimo zahradu by si je prý Zavoral rozhodně netroufal pustit z vodítka. Kdyby zdrhly, za hodinu by mohly být klidně někde o 45 kilometrů dál.

Zatímco v Irsku ovšem znaly jen tvrdý trénink, závody a jinak kotec, v Brné žijí život opečovávaných mazlíků. Drbání a hlazení, kterého dosud moc nezažily, se jim očividně zamlouvá. I ta bojácná už si pro ně začíná sama chodit.

Chrty prý Zavoral rozhodně nebere jako nějakou výstřednost, prostudoval vše dostupné o tomto plemeni, aby jim mohl dát adekvátní péči. Nejsou to jeho první psi, už dříve měl knírače. „Lásku k psům máme v rodině. Rodiče si vzali minivlčáka z útulku. A já jsem rád, že jsem také mohl pomoci psům v nouzi,“ dodal.