Říkáte si, co to tu píšou za nesmysly- hubnout v lednu do plavek? Na to je času dost… Naopak! Právě teď je ideální čas na změnu životního stylu s vidinou vyrýsovaného fit těla na červencové dovolené. Vykašlete se na „rychlodiety“, které (a to máte určitě již několikrát sami na sobě vyzkoušené) stejně nikdy dlouhodobě nefungují, ale zkuste poprvé začít včas a hlavně tak, aby vaši píli ocenilo tělo nejenom v létě, ale natrvalo!

Zní to hezky, ale neumíte si pod tím nic představit? Kladete si otázku: Jak na to? Stejně na tom je i naše čtenářka Dana Dobrotinová, a tak jsme si řekli, že se do toho pustíme společně: Ústecký deník, Dana, pokud budete chtít, i vy, a to vše pod dohledem odborné poradkyně Zuzany Hroudové z ústeckého T-CLUBU.

Krok číslo 1

Zjistěte, jak na tom vlastně jste! Jako nejjednodušší a nejefektivnější způsob jsme zvolili podrobnou analýzu těla na bioimpedančním přístroji InBody230.

„Z měření jsem měla nejprve strach. Bála jsem se, co všechno na mě přístroj prozradí. Ale teď už je to za mnou, 15 sekund na přístroji o mém těle řeklo víc, než jsem o svém těle kdy věděla. Mám vše černé na bílém, tak konec výmluv a hurá do toho! Už se nemůžu dočkat, až své výsledky porovnám s těmi za pár týdnů,“ uvedla osmačtyřicetiletá učitelka.

Jak je na tom Dana? Množství tuku: 32,1 kg. Z toho útrobní tuk (tuk kolem orgánů): 134,5 cm (čtverečních). Množství svaloviny: 25,6 kg. Bazální metabolismus (energie potřebná na udržení základních životních funkcí: dech, termoregulace, srdce): 1379 kcal.

Ve zkratce: hodně tuku, málo svaloviny, líný metabolismus. „Dana je klasický prototyp dnešního člověka: sedavé zaměstnání, stres, nedostatek pohybu,“ říká Zuzana Hroudová.

„Naším cílem bude naučit Danu a její tělo pracovat efektivněji a to vše postupně krok po kroku. Za posledních deset let se Danino tělo učilo špatným návykům, tak po něm nemůžeme chtít za týden obrat o 180 stupňů.“

Základní Daniny nedostatky tedy víme a můžeme se pustit do změn: nabrat svalovinu, spálit přebytečný tuk a zrychlit metabolismus.

Jak na to? To se dozvíte v příštím díle, který vyjde v Deníku opět ve středu!

Vyhrajte s Deníkem: dnes analýzu těla

1. otázka: Který z tuků nejvíce ohrožuje Váš zdravotní stav?
a) Podkožní
b) Útrobní (viscerální)

Cena: Pět čtenářů vyhraje Komplexní analýzu složení těla na přístroji InBody 230 v ústeckém T-clubu (40 minut). Pište na mail soutez.ustecky@denik.cz do pátku 27. 1. do 16.00. Napište na sebe kontakt. Vyhodnocení přineseme další středu. Nechcete čekat na výhru? Základní analýza: konzultace 20 min.: stojí 250 Kč. Celková analýza: konzultace 40 min.: 500 Kč.

Zuzka radí…
• Nespěchejte! Pokud chcete zhubnout a váhu si trvale udržet, nehubněte rychleji, než je 5 % z vaší váhy za měsíc.
• Rozeberte své tělo s odborníkem! Zjistíte, kde je váš hlavní problém a který sport vám nejlépe pomůže zbavit se nadváhy efektivně.
• Změňte zaběhnutý způsob myšlení a zkuste žít zdravěji!
• A hlavně začněte se mít rádi! Změna začíná u sebe!

Kdo je Zuzana Hroudová? Manažerka sportovního centra T-club, nutriční a sportovní poradkyně, instruktorka skupinových lekcí. Vzdělání: Kurz poradce pro výživu Nutris (garance MŠMT ČR), odborné semináře: tělesně nutriční diagnostika, léčba obezity, prevence a léčba civilizačních nemocí aj.

Školicí institut Face Czech Academy (garance IFAA, MŠMT, EFA).