Lucie Bílá jako hlavní star, všestranný Vladimír Hron či Tomáš Trapl a Roman Vojtek. To budou hvězdy letos překvapivě „muzikálového“ XV. Plesu všech Ústečanů v sobotu 28. ledna od 20.00 v Domě kultury Ústí.

A právě Tomáše Trapla (roč. 1964), zkušeného muzikálového matadora i hudebního pedagoga, jsme se zeptali:

Dvacet muzikálových večerů v lednu 2012, o jeden méně v únoru a jeden více v listopadu 2011. Dá se říci, že jste hodně vytížený muzikálový herec?
Už to není, co to bývalo. Hrával jsem i v šesti kusech najednou, ale myslím, že to z hlediska herce není nic neobvyklého. Porovnám-li to s vytížeností herce na oblasti, tak jsem pouhým břídilem. Vadí to spíš jednotlivým produkcím, které si v rámci svých žabomyších válek mezi sebou nárokují herce jen pro sebe a pro svůj muzikál, a bohužel nechápou, že střídáním rolí herec roste.

Ty termíny jsou hlavně muzikály Quasimodo, Krysař a Kleopatra. Je to tak, že se některý bez vás neobejde?
Tak to je samozřejmě nesmysl. Každý jsme nahraditelný. A navíc Kleopatra už opravdu definitivně končí a Krysař se hraje tak pětkrát za čtvrt roku. Všude jsou alternace, které také chtějí hrát a za nimi fronta snaživých a vždy připravených kolegů záskokařů.

Který z těch muzikálů máte nejradši? Odhaduji, že ten nejnovější tedy Quasimoda.
Vždy mám nejradši ten nejméně ohraný a okoukaný. A když k tomu připočtu, že je to „hauptka“, tak není co řešit. A lidem se to líbí a chodí, což je v dnešní době jistě úspěch.

V Quasimodovi hrajete a zpíváte legendárního Hrbáče, zvoníka od Matky Boží. Je to role náročná i fyzicky, to šplhání po chrámu…?
No jejej! Lítám tam jak za mlada! Vlastně ani nechápu, kde se ve mně ta energie ještě bere. Ale já byl vždycky střeštiprdlo.

Jaké je, mít na tváři takovou masku? Taková malá sauna?
Už si pomalu zvykám, ale ze začátku nebylo vůbec jasné, jestli mi to na obličeji vůbec vydrží celé představení. Občas se mi to začalo odlepovat už během první půlky. Ale pak jsme změnili lepidlo a bylo to. Nejvíc se ale potím pod hrbem, tam to totiž vůbec nevětrá. Z pod něj mi vytéká čirý jarní potůček…

Prozradíte, ze kterého muzikálu v Ústí na plese co zazpíváte?
Budu zpívat mé nejoblíbenější árie a to z těch muzikálů, ve kterých jsem kdysi účinkoval nebo účinkuji dodnes. Krysař, Dracula, Jesus, Tři mušketýři, Quasimodo a jiné.

Jaká jsou Markéta Procházková a Radka Pavlovčinová Esmeraldy? Tedy samozřejmě že vedle toho, že jsou mladé a hezké?
Jsou moc šikovné a krásně se mi s nima pracuje. Obě drží figuru Esmeraldy přesně podle režisérových připomínek, a přitom jsou každá jiná. Divadlo je týmová práce, a když se náhodou někde objeví „sólista“, tak z toho většinou trčí jako pěst na oko. To se ale naštěstí těchto nádherných slečen netýká.

Hrál jste deset let v divadle Semafor. Lze říci, že „Suchého drill“, um a perfekcionalismus byla ta nejlepší škola pro dnešní muzikály i pro život?
Nevím, jestli nejlepší, každopádně škola to byla. I když už dvanáct let učím na konzervatoři, nejsem si jist, jestli se dá muzikál pouze naučit. Musíte si ho odžít a věřit mu, jinak skončíte v komerci a klišé. Suchý mě především naučil, že lze neustupovat ze svých zásad a přitom dělat svojí práci, která vás baví a živí. To platí především obecně pro život.

Bylo tam i něco, co jste zpočátku nemohl „překousnout“?
No jistě. Ten jejich „amatérismus“, na kterém se Semafor udělal. Než jsem pochopil, že je to jejich hlavní know how, uběhlo pár let. A teď to po letech učím. Respektive snažím se u začínajících herců vytvořit dojem, že zpívat může i ten, který si myslí, že zpívat neumí.

Také díky angažmá v Semaforu jste v letech 2007 2009 hostoval v Národním divadle v Suchého a Šlitrově jazzové opeře Dobře placená procházka?
Ano, i to byl ten důvod. Především ale díky angažmá v Semaforu jsem s Datlem Novotným jako své první absolventské představení s žáky na konzervatoři v roce 2001 nastudoval Dobře placenou procházku. Tím jsem ji měl tak „najetou“, včetně všech možných not, nahrávek a textů, že bylo téměř nemožné, abych u konkurzu před Formanem neuspěl. A nebojím se říct, že i díky našemu školnímu představení napadla tehdejšího ředitele Dvořáka, který to viděl, myšlenka uvést Procházku v Národním divadle.

Režíroval vás v ní přitom sám slavný Miloš Forman. I to byla dobrá škola, že?
Samozřejmě. A byla to velmi příjemná práce. Ale 50% odřel jeho syn Petr. Ale ne proto, že by měli každý jiný názor. Byli prostě tandem. Petr byl na tu špinavější práci, aby to například navazovalo, Miloš měl oko na celky a na situace. Jen se furt divil, když jsme to opakovali, proč to není pořád stejně jako ve filmu.

Sám jen tak nezapomenu na muzikál Pěna dní. Zvláštní dílko; dá se říci, že bílá vrána mezi muzikály? Bavila vás?
Tak to jste ťal do staré nezhojené rány! To byl pokus o původní český muzikál, který dle mého názoru předběhl svou dobu. A to nejen hudebně, ale i produkčně. Takže dobrá myšlenka na straně jedné a neznalost věci na straně druhé. Nicméně hodně lidí, kteří se na Pěně podíleli (i Kamil Střihavka pozn. autora), jsou v muzikálu dodnes. A to, myslím, mluví samo za sebe. Až po Pěně přišly tituly jako Jesus, Dracula, Krysař, Hamlet, Johanka…

Může si dnes zpěvák dovolit muzikály odmítat? I proto, že se v té přemíře jeden „právě nepovedl“? Stalo se vám to už?
Je to případ od případu. Ale poraďte mi: Jak poznat, že se muzikál nepovedl? Podle hudby, která se mi nelíbí, ale zbytku světu se líbí? Podle příběhu, který je z mého pohledu vyčpělý, ale všichni ostatní si o něm povídají? Podle produkce, která vám nabídne skvělou roli za skvělé peníze, ale sama neumí autorizovat ani divadelní program? Tedy: Ano stalo se mi to a za ta léta jsem bohudík několik nabídek odmítl. Ale několik jiných bohužel ne.