VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trapl: S režisérem Formanem to byla velmi příjemná práce

Ústí nad Labem - Tomáš Trapl, muzikálový Quasimodo, zpívá v sobotu 28. 1. na XV. Plese všech Ústečanů.

26.1.2012
SDÍLEJ:

Zatímco Tomáš Trapl na jevišti trpí a trápí se láskou, pro diváky je to dobrá zábava.Foto: Roman Sejkot

Lucie Bílá jako hlavní star, všestranný Vladimír Hron či Tomáš Trapl a Roman Vojtek. To budou hvězdy letos překvapivě „muzikálového“ XV. Plesu všech Ústečanů v sobotu 28. ledna od 20.00 v Domě kultury Ústí.

A právě Tomáše Trapla (roč. 1964), zkušeného muzikálového matadora i hudebního pedagoga, jsme se zeptali:

Dvacet muzikálových večerů v lednu 2012, o jeden méně v únoru a jeden více v listopadu 2011. Dá se říci, že jste hodně vytížený muzikálový herec?
Už to není, co to bývalo. Hrával jsem i v šesti kusech najednou, ale myslím, že to z hlediska herce není nic neobvyklého. Porovnám-li to s vytížeností herce na oblasti, tak jsem pouhým břídilem. Vadí to spíš jednotlivým produkcím, které si v rámci svých žabomyších válek mezi sebou nárokují herce jen pro sebe a pro svůj muzikál, a bohužel nechápou, že střídáním rolí herec roste.

Ty termíny jsou hlavně muzikály Quasimodo, Krysař a Kleopatra. Je to tak, že se některý bez vás neobejde?
Tak to je samozřejmě nesmysl. Každý jsme nahraditelný. A navíc Kleopatra už opravdu definitivně končí a Krysař se hraje tak pětkrát za čtvrt roku. Všude jsou alternace, které také chtějí hrát a za nimi fronta snaživých a vždy připravených kolegů záskokařů.

Který z těch muzikálů máte nejradši? Odhaduji, že ten nejnovější tedy Quasimoda.
Vždy mám nejradši ten nejméně ohraný a okoukaný. A když k tomu připočtu, že je to „hauptka“, tak není co řešit. A lidem se to líbí a chodí, což je v dnešní době jistě úspěch.

V Quasimodovi hrajete a zpíváte legendárního Hrbáče, zvoníka od Matky Boží. Je to role náročná i fyzicky, to šplhání po chrámu…?
No jejej! Lítám tam jak za mlada! Vlastně ani nechápu, kde se ve mně ta energie ještě bere. Ale já byl vždycky střeštiprdlo.

Jaké je, mít na tváři takovou masku? Taková malá sauna?
Už si pomalu zvykám, ale ze začátku nebylo vůbec jasné, jestli mi to na obličeji vůbec vydrží celé představení. Občas se mi to začalo odlepovat už během první půlky. Ale pak jsme změnili lepidlo a bylo to. Nejvíc se ale potím pod hrbem, tam to totiž vůbec nevětrá. Z pod něj mi vytéká čirý jarní potůček…

Prozradíte, ze kterého muzikálu v Ústí na plese co zazpíváte?
Budu zpívat mé nejoblíbenější árie a to z těch muzikálů, ve kterých jsem kdysi účinkoval nebo účinkuji dodnes. Krysař, Dracula, Jesus, Tři mušketýři, Quasimodo a jiné.

Jaká jsou Markéta Procházková a Radka Pavlovčinová Esmeraldy? Tedy samozřejmě že vedle toho, že jsou mladé a hezké?
Jsou moc šikovné a krásně se mi s nima pracuje. Obě drží figuru Esmeraldy přesně podle režisérových připomínek, a přitom jsou každá jiná. Divadlo je týmová práce, a když se náhodou někde objeví „sólista“, tak z toho většinou trčí jako pěst na oko. To se ale naštěstí těchto nádherných slečen netýká.

Hrál jste deset let v divadle Semafor. Lze říci, že „Suchého drill“, um a perfekcionalismus byla ta nejlepší škola pro dnešní muzikály i pro život?
Nevím, jestli nejlepší, každopádně škola to byla. I když už dvanáct let učím na konzervatoři, nejsem si jist, jestli se dá muzikál pouze naučit. Musíte si ho odžít a věřit mu, jinak skončíte v komerci a klišé. Suchý mě především naučil, že lze neustupovat ze svých zásad a přitom dělat svojí práci, která vás baví a živí. To platí především obecně pro život.

Bylo tam i něco, co jste zpočátku nemohl „překousnout“?
No jistě. Ten jejich „amatérismus“, na kterém se Semafor udělal. Než jsem pochopil, že je to jejich hlavní know how, uběhlo pár let. A teď to po letech učím. Respektive snažím se u začínajících herců vytvořit dojem, že zpívat může i ten, který si myslí, že zpívat neumí.

Také díky angažmá v Semaforu jste v letech 2007 2009 hostoval v Národním divadle v Suchého a Šlitrově jazzové opeře Dobře placená procházka?
Ano, i to byl ten důvod. Především ale díky angažmá v Semaforu jsem s Datlem Novotným jako své první absolventské představení s žáky na konzervatoři v roce 2001 nastudoval Dobře placenou procházku. Tím jsem ji měl tak „najetou“, včetně všech možných not, nahrávek a textů, že bylo téměř nemožné, abych u konkurzu před Formanem neuspěl. A nebojím se říct, že i díky našemu školnímu představení napadla tehdejšího ředitele Dvořáka, který to viděl, myšlenka uvést Procházku v Národním divadle.

Režíroval vás v ní přitom sám slavný Miloš Forman. I to byla dobrá škola, že?
Samozřejmě. A byla to velmi příjemná práce. Ale 50% odřel jeho syn Petr. Ale ne proto, že by měli každý jiný názor. Byli prostě tandem. Petr byl na tu špinavější práci, aby to například navazovalo, Miloš měl oko na celky a na situace. Jen se furt divil, když jsme to opakovali, proč to není pořád stejně jako ve filmu.

Sám jen tak nezapomenu na muzikál Pěna dní. Zvláštní dílko; dá se říci, že bílá vrána mezi muzikály? Bavila vás?
Tak to jste ťal do staré nezhojené rány! To byl pokus o původní český muzikál, který dle mého názoru předběhl svou dobu. A to nejen hudebně, ale i produkčně. Takže dobrá myšlenka na straně jedné a neznalost věci na straně druhé. Nicméně hodně lidí, kteří se na Pěně podíleli (i Kamil Střihavka pozn. autora), jsou v muzikálu dodnes. A to, myslím, mluví samo za sebe. Až po Pěně přišly tituly jako Jesus, Dracula, Krysař, Hamlet, Johanka…

Může si dnes zpěvák dovolit muzikály odmítat? I proto, že se v té přemíře jeden „právě nepovedl“? Stalo se vám to už?
Je to případ od případu. Ale poraďte mi: Jak poznat, že se muzikál nepovedl? Podle hudby, která se mi nelíbí, ale zbytku světu se líbí? Podle příběhu, který je z mého pohledu vyčpělý, ale všichni ostatní si o něm povídají? Podle produkce, která vám nabídne skvělou roli za skvělé peníze, ale sama neumí autorizovat ani divadelní program? Tedy: Ano stalo se mi to a za ta léta jsem bohudík několik nabídek odmítl. Ale několik jiných bohužel ne.

Autor: Radek Strnad

26.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 16 000 Kč

Strážníci Strážník Městské policie Trmice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:územní obvod města Trmice., Druh práce:, Strážník Městské police Trmice - zajišťování místních záležitostí veřejného pořádku. Výkon funkce strážníka je upraven zákonem č. 553/1991 Sb., o obecní policii., Místo výkonu práce:, Územní obvod města Trmice, Předpoklady a požadavky pro vznik pracovního místa:, " Občan České republiky starší 21 let, " Bezúhonnost - prokazuje se výpisem z rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), " Spolehlivost - prokazuje se čestným prohlášením (ne starší než 3 měsíce), " Zdravotní způsobilost - bude posouzena smluvním lékařem města Trmice, " Střední vzdělání s maturitní zkouškou, " Řidičský průkaz sk. B, Výhodou:, " Uživatelská znalost práce s PC, " Zbrojní průkaz sk. D, " Platné osvědčení strážníka, Pracovní poměr:, Na dobu neurčitou se zkušební dobou tří měsíců, Nástup:, Dohodou, Platové zařazení:, Platová třída 8 dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě + příplatky dle Zákoníku práce., Přihláška:, " Jméno, příjmení, datum a místo narození, " Státní příslušnost, " Místo trvalého pobytu, " Kontakt, " Číslo občanského průkazu, " Datum a podpis uchazeče, K přihlášce nutno doložit:, " Strukturovaný životopis, " Výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), " Úředně ověřenou kopii o dosaženém vzdělání, " Čestné prohlášení o spolehlivosti, " Výpis z evidenční karty řidiče (ne starší než 3 měsíce) , , Písemné přihlášky je možné podávat do 13. 04. 2018 do 13:00 osobně nebo poštou do podatelny Městského úřadu Trmice na adrese:, , Městský úřad Trmice, Fügnerova 448/29, 400 04 Trmice, Obálku označte nápisem "VŘ - strážník MP", Vyhlašovatel si vyhrazuje právo výběrové řízení i bez uvedení důvodů kdykoliv v jeho průběhu zrušit nebo nevybrat žádného z uchazečů.. Pracoviště: Město trmice, Fügnerova, č.p. 448, 400 04 Trmice. Informace: Jan Marvan, +420 475 317 242.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Petrovice 118., Požadujeme: vysokoškolské vzdělání, spolehlivost, samostatnost, preciznost, příjemné vystupování, komunikativnost, řidičský průkaz sk.B výhodou, vhodné pro zkušeného lékaře s praxí, znalost německého jazyka výhodou., Nabízíme: mzdu 45 000 - 60 000,- Kč., ubytování zajištěno., Kontakt: hlásit se telefonicky nebo na e-mail od 08:00 do 15:00 hod.. Pracoviště: Lékárna petrovice s.r.o., 403 37 Petrovice u Ústí n.Labem. Informace: Hana Zeithammerová, +420 777 665 557.

Vzdělávání a školství - Sociální pracovníci specialisté v oblasti 22 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti poradenství (včetně pedagogicko-psychologických poraden) Sociální pracovník do Centra krizové intervence. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:K Chatám č.p. 22, Skorotice, Ústí nad Labem., Hledáme sociální pracovníky do Intervenčního centra, poradny pro osoby ohrožené domácím násilím. Zařízení je registrováno na základě Zákona o sociálních službách - § 60a), náplň práce koresponduje s vyhláškou 505/2006 Sb. Práce s klientem po telefonu, při osobním kontaktu, na krizovém lůžku, výjezd do kontaktních míst. Zkušenosti s poskytováním odborného poradenství výhodou, praxe výhodou. , Nabízíme: platové podmínky 22 000 - 30 000,- Kč., příspěvek na vzdělávání, 6 týdnů dovolené, pravidelná valorizace mezd, možnost i práce na DPP. , Kontakt:, Motivační dopis a CV zasílejte průběžně na adresu: administrativa@spirala-ul.cz - předmět: výběrové řízení IC. Organizace si vyhrazuje právo pozvat uchazeče k ústnímu pohovoru. Více o službách Spirály na www.spirala-ul.cz.. Pracoviště: Spirála, ústecký kraj, z. s., K Chatám, č.p. 22, 403 40 Ústí nad Labem 19. Informace: Renata Dvořáková, +420 472 743 835.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 25 000 Kč

Inženýři projektanti inženýrských děl SPECIALISTKA/SPECIALISTA NA DOPRAVNÍ INŽENÝRSTVÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčínská č.p. 717/21, Střekov, Ústí nad Labem., NÁPLŇ PRÁCE - uplatnění znalostí a dovedností, " zajišťování dopravních průzkumů, včetně jejich následného vyhodnocení a implementace v rámci dopravních staveb, " posuzování kapacity křižovatek, včetně doporučení pro jejich úpravu, " zpracování nových a úprava stávajících signálních plánů světelně řízených křižovatek, " zpracování dopravních modelů silniční sítě, " zpracování mikrosimulace v rámci prezentace zjištěných dopravně inženýrských údajů, " prezentace výstupů zákazníkům, POŽADUJEME - znalosti, schopnosti a dovednosti, " SŠ, VŠ vzdělání v oboru dopravních staveb, absolventy zaškolíme, praxe v oboru výhodou, " specializace na pozemní komunikace, " schopnost samostatné práce - po zapracování samostatné vedení zakázek, " znalost práce v softwaru PTV Vissim a PTV Visum výhodou, " znalost cizího jazyka AJ/NJ, " ŘP skupiny B, NABÍZÍME - benefity a motivace, " zázemí stabilní společnosti, " příjemné pracovní prostředí a přátelský kolektiv, " osobní přístup a podporu kolegů, " zajímavou, odpovědnou a pestrou práci, " profesní růst a podporu rozvoje osobnosti, " školení a vzdělávání v rámci interního systému rozšiřování vědomostí, " odměňování v závislosti na vlastním nasazení, " širokou nabídku zaměstnaneckých benefitů (stravenky, sport, kultura, jubilea, aj.), Kontakt: zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Valbek spol. s r. o. - ústí n. l., Děčínská, č.p. 717, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Kateřina Jiroušová, +420 487 070 467.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U KRAUSE. Olga Roučková v Show Jana Krause.
25

Z kombinézy do šatů. Čekala jsem, že spadnu a zabiju se, říká Olga Roučková

24. ročník Plesu sportovců v Ústí nad Labem.
46

FOTO: 24. ročník Plesu sportovců roztančil Dům kultury v Ústí

Skoro čtyři hodiny denně. Televize Čechům ukusuje čím dál více volného času

Severní Čechy - Hlasy, které televizi po nástupu internetu věštily neodvratný ústup ze scény, se zatím nenaplnily. Naopak, počet zařízení schopných přehrávat televizní vysílání v českých domácnostech roste.

Česká televize startuje přesun kanálů, sport už neuvidí všichni

Severní Čechy - Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

Únosy na severu: věznění v garáži, smrt v kufru auta, zmizení školačky

Severní Čechy - Únosy lidí nejsou za poslední roky na severu Čech ničím výjimečným. Několik velkých případů otřáslo veřejností a ne všechny měly dobrý konec.

Jak se kde jmenujeme? Novákovi dominují, Hujerovi žijí hlavně na severu Čech

Severní Čechy /INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ - Deník zanalyzoval všechna příjmení v České republice. Nejběžnější z nich – Novák či Nováková – nosí 68 693 lidí. Jsou na první pozici mezi příjmeními ve 42 tuzemských okresech z celkových 77.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT