Speciální jednotka, která má zabraňovat eskalaci sociálního a rasového násilí, začne fungovat v dubnu. Policejní prezident Petr Lessy dnes v Ústí nad Labem řekl, že do jednotky již nastupují první členové. Policie se jednotku rozhodla zřídit po loňských nepokojích ve Šluknovském výběžku.

„V současné době je do jednotky vybráno prvních 10 jejích členů. Probíhá výběrové řízení na dalších 35 příslušníků,“ uvedl včera Lessy na tiskové konferenci věnované situaci na Šluknovsku. Podle něho bude v dubnu mít 50 členů, kteří budou dislokovaní na Šluknovsku do té doby, než se zde situace uklidní. Budou nasazeni v hlídkové službě, v případě nějakých nepokojů budou vycvičení k zásahu.

Zřízení jednotky bude stát kolem 100 milionů korun. „Jde především o mzdové prostředky,“ tvrdí Lessy. Dodal, že policie dosud nemá od vlády slíbené prostředky na zřízení a činnost této jednotky. Prozatím ji buduje ze svého rozpočtu. „Peníze ale mohou později chybět,“ varoval.

Lessy dodal, že každé místo policisty, který ze svého útvaru odejde k jednotce, bude zaplněno někým novým. „Ústecký kraj tak bude prvním regionem, kde policie začne znovu nabírat nové síly,“ uvedl Lessy.

Starosta Varnsdorfu Martin Louka řekl, že nasazení jednotky na Šluknovsku velmi vítá. „Zatím se ale u nás nepodařilo vyřešit činnost zdejší služebny,“ dodal.

Hejtmanka Jana Vaňhová tvrdí, že situace na Šluknovsku se o něco uklidnila. Varuje, že podobných míst v Ústeckém kraji je ale mnohem více. „Obyvatelé Ústeckého kraje se bojí o svůj majetek, bojí se vycházet i ze svého domu,“ uvedla.

Podle ní je nutné , aby česká vláda dostála svým slibům a přijala opatření, která situaci ve vyloučených lokalitách zlepší. Řešením prý není neustálé posilování policie, ale prevence a změny zákonů. „Nikdo tady nechce nějaký policejní stát,“ uvedla.