Budovu pro Klokánka neštěmická radnice Fondu ohrožených dětí přece jen asi nakonec prodá. Radní obvodu už prodej odsouhlasili, a to za čtvrt milionu korun. Konečné slovo ale budou mít v březnu zastupitelé.

Zařízení pro okamžitou pomoc dětem v nouzi, přednostně ústeckých, slibuje fond v Krásném Březně otevřít ještě letos. „Ideálně v červnu ke Dni dětí, nebo nejpozději na začátku příštího školního roku, tedy v září,“ potvrdila jeho předsedkyně Marie Vodičková.

Objekt na Rozcestí má fond už 3. rokem od radnice v pronájmu. Od začátku usiloval o jeho koupi, protože sem musí hodně investovat. Jen do zabezpečení budovy už vložil přes 1 milion korun. Celá přestavba na 7 bytů pro 28 dětí pak přijde na 10 milionů.

Původně fond za pronájem platil 10 tisíc korun měsíčně, loni v září mu radnice platbu snížila na 1 korunu. To poté, co se radní neshodli na ceně, za jakou by objekt měli prodat. Znalec jej odhadl na 2,4 milionu korun, zároveň ale upozornil, že reálně radnice může očekávat jen kolem 1 milionu.

Fond avizoval, že pro něj je maximum 250 tisíc korun, některým radním se to ale zdálo málo a prodej za této situace nechtěli. Nakonec se shodli, že zůstanou u pronájmu, ale sníží ho na symbolickou částku.

Teď je zase všechno jinak. „V polovině ledna jsme prodej budovy za čtvrt milionu korun odsouhlasili,“ řekl místostarosta Neštěmic Jaroslav Táborský. „Naši právní zástupci nás totiž upozornili, že v případě nějakého sporu kolem nájemního vztahu by mohl být problém s nájmem za korunu, protože nejde o cenu obvyklou. Chtěli jsme se vyhnout, že někdy v budoucnu by smlouva mohla být zpochybněna,“ vysvětlil Táborský, proč změnili názor.

Vodičková řekla, že to jen vítá. S rekonstrukcí už začali a je lepší investovat do do svého vlastnictví. Nedávno podle ní získali peníze z dědictví, takže na koupi mají. Nového Klokánka zaplní bez problémů, jen loni podle ní pečovali v těchto zařízeních o 990 dětí, ale dalších 1 181 museli pro nedostatek kapacity odmítnout.