Práce pro zlobivé děti? V Ústí se objevily letáky, jež rodiče vybízejí, aby navštívili web www.praceprodeti.cz, kde si mohou vybrat z pracovních příležitostí pro své ratolesti.

Redaktoři Ústeckého deníku stránku stránku navštívili. Je zde vyfocen vztekající se chlapec ve věku asi 10 let. „Zlobí?“ píše se tu. „Vyberte mu jednu z mnoha pracovních příležitostí v naší databázi!“

To prý má pomoci vylepšit rodinný rozpočet, zbavit dítě hyperaktivity, rozvíjet manuální zručnost, uspořit finance za kroužky a hračky a vyzkoušeno je to v mnoha zemích. Autoři stránky garantují spokojenost. Pak už následoval jen odkaz na údajnou databázi.

Pracovní doba dětí v České republice

* do 6 let věku: 10 hodin týdně a 2 hodiny denně
* od 6 do 10 let: 15 hodin týdně a 3 hodiny denně
* nad 10 let: 20 hodin týdně a 4 hodiny denně
* dítě nesmí v týdnu pracovat mezi 22. a 6. hodinou
* pokud následuje víkend, nesmí pracovat mezi 22.30 a 6. hodinou
* dítě musí mít nepřetržitý odpočinek nejméně 14 hodin
* v každém týdnu musí mít dítě alespoň dva dny volno

To prý má pomoci vylepšit rodinný rozpočet, zbavit dítě hyperaktivity, rozvíjet manuální zručnost, uspořit finance za kroužky a hračky a vyzkoušeno je to v mnoha zemích. Autoři stránky garantují spokojenost. Pak už následoval jen odkaz na údajnou databázi.

Po kliknutí se otevřela jen nefunkční slepá stránka. Celé to vypadalo podivně. Na plakáty a web dokonce zareagovali někteří Ústečané, třeba Eva Domínková.

„Jsem opravdu rozhořčená, neboť jsem dnes u kostela Nanebevzetí Panny Marie cestou z Míráku, před farou, spatřila inzerát, který nepokrytě radí rodičům, aby svým dětem opatřili práci,“ upozornila Deník. „Veřejně inzerovat práci dětí, to už je na mě moc!“

Jak je to tedy s prací dětí v Ústeckém kraji? Způsobilost pro pracovně právní úkony, jako uzavření pracovní smlouvy, je dosažena až 15 lety věku dítěte a zároveň ukončením povinné školní docházky; dítě musí mít zvláštní povolení od Úřadu práce. Ten také eviduje všechna vydaná povolení. „V Ústeckém kraji evidujeme celkem osmdesát šest pracovních povolení pro děti,“ dodal k tomu Jaroslav Kunc z Ústeckého úřadu práce.

To, že letáčky zřejmě nejsou vážně myšlenou nabídkou práce pro nejmenší, si myslí i ředitel ústeckého úřadu práce Radim Gabriel. „Ano, reklama, také si to myslím,“ sdělil s tím, že český zákoník práce zaměstnávání dětí přísně zakazuje, s minimem výjimek.

Výjimky se týkají například práce v umění a kultuře, činnosti v reklamě, modelingu, či sportu, ale i ty jsou tvrdě regulovány. Redakce se tedy rozhodla web sledovat. Nakonec zjistila, že autorem je česká nevládní organizace Na Zemi společnost pro fair trade.

„Chtěli jsme kontroverzním způsobem upozornit na kontroverzní téma zaměstnávání dětí v rozvojových zemích. Rozhodně to není jen přivýdělek po škole,“ komentovala to Gabriela Štěpánková, mluvčí kampaně Práce pro děti.