Největší mrazy letošní zimy. To se v příštích dnech chystá na obyvatele celého Česka včetně Ústí nad Labem. Kvůli klesajícím teplotám budou více pracovat strážníci, sociální pracovníci i ošetřovatelé zvířat. Naštěstí Ústecko nemá vlna mrazů zasáhnout naplno.

Podle Martina Nováka z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu budou nejnižší noční teploty v příštích dnech klesat až k -15 stupňům Celsia, tedy nejníže během letošní zimy. „Kruté mrazy, které hlásí celostátní předpověď, se ale Ústecka netýkají. Možná budeme dokonce nejteplejším místem Česka,“ uvedl.

V kraji má být nejchladněji ve Šluknovském výběžku. Přes den prý teploty nebudou tak nízké, vystoupí k -10 až – 6 stupňům Celsia. Nejspíše nás nečeká ani smogová situace. „Inverze je poměrně vysoko a je pod ní proudění,“ uvedl Novák.

V ústeckém azylovém domě, který mohou využívat lidé bez přístřeší, je nyní 5 volných míst pro muže a 2 pro ženy. Noclehárna je plná. Vendula Filípková, zástupkyně ředitelky ústecké oblastní charity, která azylový dům provozuje, ale tvrdí, že nikoho neodmítnou, i kdyby měli zcela plno.

„Pro tyto účely jsme vytvořili takzvanou krizovou židli. Každý tady může noc přečkat v teple tak, že se usadí. Má možnost vykonat hygienu nebo si uvařit třeba teplý čaj,“ vysvětlila. Charita po Ústí roznesla řadu jakýchsi vizitek, kde jsou informace o tom, jak se lidé do azylového domu dostanou.

Bezdomovce budou hlídat i ústečtí strážníci. Podle zástupce ředitele Jana Novotného to dělají vždy, když jsou velké mrazy. „Hlídky zacházejí do oblastí, kde se zdržují, a kontrolují je. Hlavní je, aby někde na mrazu neusnuli,“ uvedl Novotný.

I samotné strážníky čeká v případě, že přijdou opravdu silné mrazy, jiný systém hlídek. Podle Novotného se jim zkrátí pochůzky tak, aby se mohli častěji v teple na služebně ohřát a dopřát si pár doušků horkého čaje, než znovu vyrazí do ulic.

Na příchod zimy se chystají i v ústecké zoo. „Zvířatům, která jsou ve výběhu, bude v případě velkých mrazů zkrácena doba, co jsou venku,“ uvedla mluvčí zahrady Věra Vrabcová. Další prý dostanou třeba více podestýlky nebo žrádlo, které jim v mrazech prospívá.

Chybí vám letos v Ústí pořádná zima? Hlasujte!