Děti by chtěly zvířátko, které není náročné. Babička nebo maminka je sama a chceme jí pořídit papouška. S takovými dotazy se setkávají často prodavači v ústeckém Zverimexu.

Manželé Josef a Jaroslava Skramuských podnikají ve Zverimexu na Masarykově ulici téměř od sametové revoluce. „Co se týká módních trendů, tak těsně po revoluci se lidé hodně sháněli po hadech a pavoucích. Bylo to dáno tím, že se dováželi ze zahraničí a bylo to něco nového, než na co byli do té doby zvyklí,“ řekl Josef Skramuský.

V posledních letech se ovšem zpátky dostávají do módy křečci, papoušci a rybičky. „Lidé se zpátky vrací ke zvířátkům, na které byli zvyklí, když byli dětmi. Zpátky tak letí hodně rybičky, andulky nebo morčata a zakrslí králíčci,“ pokračuje .

Také se stává, že někdo koupí zvířátko jako dárek, který se ukáže být nakonec nevhodný. „Letos po Vánocích se nám ještě nestalo, že by se nám nějaké vrátilo. Ono toho tolik o Vánocích, jak se často mluví, není. Častěji se stává, že rodiče koupí dítěti třeba křečka a najednou zjistí, že jejich syn nebo dcera jsou alergičtí na jejich srst. To jsou spíš častější případy, proč se vracejí nebo vyměňují zvířátka,“ uvedl Skramuský.

Rodiče alergiků ovšem nemusí zoufat, mohou svému dítku koupit třeba želvičku, která se také dostává poslední dobou do módy. „Nabízíme už i kompletně vybavená terária, takže u nás zákazník nakoupí kromě zvířátka, také kompletní zázemí pro jeho domov. To samé platí i u rybiček, kdy nabízíme kompletně zařízená akvária,“ doplnil majitel.

Zverimex na Masarykově ulici nabízí dvacet druhů papoušků, šedesát druhů rybiček nebo deset druhů hlodavců. „Pejsky a kočičky u nás na krámě nenajdete, jsou náročné na podmínky, za kterých se dají prodávat. Samozřejmě máme kontakty na chovatele, takže když přijde zákazník, tak jsme schopni mu koupi zprostředkovat,“ řekl Josef Skramuský.

Kromě zvířátek nabízí Zverimex na Masarykově ulici prodej krmiva, a další doplňkový prodej, jako jsou vodítka a pelíšky, klece a další zboží spojené s chovem domácího mazlíčka. „U nás najdou zákazníci samozřejmě i odbornou rádu, co je pro jejich mazlíčka nejvhodnější,“ dodal.