Kolik má platit nájemník za užívání bytu v neopraveném domě? Otázku opět včera začal řešit ústecký soud, který otevřel další případ sporu mezi společností CPI a nájemníkem jednoho z jejích ústeckých bytů. Obě strany se na výši částky nedokáží shodnout.

Důchodce Jiří Vojtíšek z bytu v ulici Sociální péče dosud platí za svůj malometrážní byt holé nájemné 1 205 korun měsíčně. CPI po něm od ledna loňského roku chtělo více, ale se zvýšením nesouhlasil. Společnost se opírá o znalecký posudek, který na byt nechala udělat.

Advokát Vojtíška ho včera označil za účelový, který měl jeho klienta dotlačit k podpisu smlouvy. Ten je nyní prý v tak špatném stavu, že se včera ani nezúčastnil soudního jednání. „Znalec žalující strany byt ani neviděl,“ uvedl včera u soudu Vojtíškův právní zástupce.

Zástupkyně CPI připustila, že jejich znalec opravdu byt neviděl. Prý ale cenu určil podle platných předpisů a viděl vzorový byt ve stejném domě a vycházel z informací o stavu bytu, které měl.

Vojtíšek si nechal udělat vlastní znalecký posudek, na jehož základě je ochotný částečné zvýšení nájmu akceptovat. Podle jeho návrhu by nájemné mělo být 2045 korun.

Soudce Petr Košík včera případ odročil na červen. Před tím chce na místě provést šetření, aby posoudil stav bytu. Během dalšího jednání chce vyslechnout znalce obou stran, aby posoudil jejich znalecké posudky.

U ústeckého soudu je řada sporů mezi společností CPI a nájemníky. Zatím žádný ze sporů podle informací Deníku ještě definitivně neskončil.

Neúspěchem ale v lednu skončil spor nájemníka Stanislava Kouřila s CPI o výši nájemného v České Lípě. Soud rozhodl, že jeho nájemné má být o zhruba 2 tisíce nižší, než společnost požadovala. Soudkyně rovněž neuznala požadavek CPI na to, aby se nájemné zvyšovalo v průběhu let o takzvanou inflační doložku.

CPI vlastní v Ústí nad Labem 2 500 bytů, které dříve byly podnikovými byty Spolchemie, nebo které koupila při privatizaci od města. Od ledna loňského roku v nich začala zvedat nájemné, ale mnozí nájemníci s tím nesouhlasí. Tvrdí, že je neúměrně vysoké, protože firma se o byty nestará a neinvestuje do nich.

Firma tvrdí, že do bytů investuje a zvýšení nájemného jí údajně umožní investice ještě zvětšit. Podle mluvčí společnosti Michaely Winklerové by CPI mělo letos do ústeckých bytů investovat 107 milionů korun. V loňském roce to bylo 40 milionů.

Loni prý firma investovala peníze do oprav a především výměny oken za plastová. Ta vyměňovala třeba v takzvaném hoteláku na Severní Terase. Podle Winklerové další peníze investovali do napojení domů s nevyhovujícími septiky na veřejnou kanalizaci, do oprav střech hlavně v domech v Hrnčířské ulici. Letos půjde zhruba 50 milionů do výměny oken. Zhruba 40 milionů korun je určeno na opravy různého charakteru.

Nájemníci, kteří se se společností přou, tvrdí, že oprav firma využívá k boji s nimi. Například při výměně oken v nějakém domě prý plastová okna dává jen těm, kteří podepsali vyšší nájemné.