Bezdůvodné prohledávání notebooků, mp3 přehrávačů, telefonů. Odpojení od internetu. Kontrola e-mailové pošty. Kontrola malých osobních zásilek a mnohá další omezení osobní svobody jednotlivce. Zavedení presumpce viny. Důvod? Podezření pro údajné porušování autorských práv. To vše má umožnit mezinárodní dohoda ACTA, kterou podepsala i Česká republika.

Na protest proti ní už po celém světě propukly demonstrace. Také Ústečané se už na sociální síti Facebook začali svolávat. Demonstraci proti dohodě ACTA organizuje skupina Ústečáci si nenechají vzít svobodu bez boje (Ústí n. L. proti ACTA) na sobotu 4. února 2012 od 14.00 do 16.00 na Lidické náměstí. Zatím účast na facebooku potvrdilo včera odpoledne 220 lidí.

„Transparenty a popřípadě masky sebou. Řečníci jsou zatím v jednání, program se ještě upřesní. Vše bude nahlášeno a oficiálně posvěceno úřadem,“ uvádí o tom organizátor Jakub Herna.

Co to je ACTA?
ACTA je mezinárodní obchodní dohoda proti padělání. 26. ledna ji podepsalo 22 členských zemí EU. USA, Japonsko a další země ji podepsaly na konci roku 2011. Dohoda stanovuje postupy i sankce pro potírání, padělání a porušování autorských práv. Její části mohou způsobit vážné potíže i poctivým občanům.

Zatím podle internetového odborníka a publicisty Jiřího Peterky není jasné, zda se v souvislosti s ACTA bude muset měnit tuzemský právní řád. „Pokud ne, nemuselo by se nic měnit ani ve fungování internetu v Česku. Na tuto otázku by měl asi odpovědět Evropský soudní dvůr, a proto jsou zde snahy mu to k posouzení předložit,“ uvedl s tím, že samotný podpis dohody ještě žádný dopad mít nebude a případnou ratifikaci tuzemskými zákonodárci bude možné toto legálně zvrátit.

Vágnost použitých formulací ve smlouvě může podle výkonného ředitele správce doménového registru CZ.NIC Ondřeje Filipa vést k drakonickým opatřením a příliš silné kontrole internetu, proto dohodu jako celek sdružení nevítá. Nepovažuje za šťastné ani okolnosti vzniku dohody bez diskuse s veřejností včetně odborníků.

„Díky aspektům dohody ACTA může dojít k omezení svobody na internetu, ACTA nabádá providery monitorovat své uživatele,“ dodal.

Už samotnou přípravu smlouvy provázejí četné kontroverze. Její text byl utajován. Neseznámili se s ním dokonce ani poslanci Euro parlamentu. Některé, ty nejtvrdší, pasáže měly být vyškrtnuty, ale nakonec v textu zůstaly. Na konci roku 2011 ji v tichosti schválila rada EU v „balíku“ jednání o rybářství.

Zpracoval Janni Vorlíček s přispěním ČTK