Někteří lidé z Ústecka si na pobočky úřadu práce museli pro část svých dávek přijít v hotovosti. Úřad práce tak řešil problémy s novým systémem vyplácení dávek. Že by někdo zůstal bez peněz, se údajně nestalo. Vyplácení v hotovosti se dotklo zhruba 200 lidí.

„Neznamená to, že by lidé peníze dosud nedostali. Jen jsme takto dopláceli příspěvky na bydlení. Dávky v hmotné nouzi všichni dostali běžným způsobem,“ řekl včera ředitel ústeckého úřadu práce Radim Gabriel.

Podle něho musel úřad práce takto dostát své zákonné povinnosti, vyplatit všechny dávky do konce měsíce.„Šlo jen o zlomek částky, kterou jsme zpracovali v sobotu. Protože bychom museli vytisknout složenky a mohlo by být problematické je doručit, výjimečně jsme zvolili tento způsob,“ dodal.

Například na centrální ústecké radnici byl včera dopoledne relativní klid. Redaktor Deníku zde narazil jen na dvě ženy, které ale tvrdily, že pro peníze si nejdou.Žádné problémy nezaznamenal ani úřad práce. „Během dopoledne byla již více než polovina částky vyplacená,“ uvedl Gabriel.

Vyplácení dávek, které od letošního roku přešly na úřady práce, provázely problémy. Kvůli nim si dokonce někteří zaměstnanci úřadů práce stěžovali na podmínky, jakým jsou vystaveni.

„Od ledna jsou zaměstnanci nuceni pracovat s aplikacemi, které nesplňují předpoklady pro řádnou administraci činností,“ uvedla například minulý týden Lenka Špitová z odborové organizace litoměřického úřadu práce. Podle odborářů si stres na pracovišti dokonce vyžádal případy těžké újmy na zdraví.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ale kritiku odborářů odmítl. Prohlásil, že úřady práce výplatu všech dávek bez problémů zvládnou.