Krajská zdravotní, pod kterou spadá pět nemocnic Ústeckého kraje včetně Masarykovy nemocnice, nenakoupila draze přístroje. Vyplývá to prý z nejnovějšího auditu, který si nechala udělat policie. Včera to novinářům řekl ředitel Úřadu Regionální rady Pavel Karel Markvart.

Policie se případem zabývá, protože existuje podezření na předražení přístrojů. Nemocnici dokonce hrozí, že bude muset vrátit dotaci na nákup přístrojů za zhruba 420 milionů korun, která byla kolem 350 milionů, což v případě pochybení doporučuje i Evropská komise. „Budeme o tom s komisí nyní jednat,“ prohlásil Markvart.

Ředitel úřadu tvrdí, že v současnosti existuje pět posudků, které se nákupem přístrojů zabývají. Jediný, a to posudek auditorské společnosti Deloitte zadaný ministerstvem financí, říká, že přístroje byly předražené. U ostatních se prý chyby nenašly. „Problém byl, že Deloitte posuzovala vzorek jen 12 přístrojů. Naopak společnost American Appraisal pro policii posuzovala balík všech 827 přístrojů, které byly zakoupené,“ řekl. Připustil, že podle tohoto posudku jsou v balíku některé přístroje předražené, ale některé zase podhodnocené. Kompletní cena je prý v místě a čase obvyklá.

Tento přístup ale kritizuje senátorka Alena Dernerová, která před lety na problém údajně předražených přístrojů v Krajské zdravotní upozornila. „V podstatě se tak říká, že je v pořádku, když se některé přístroje nakoupí předraženě,“ uvedla. Dodala, že výsledky nového auditu pro policii přesně nezná a bylo by třeba zjistit, jaké přístroje předražené byly, o kolik přesně korun, a jaké naopak podhodnocené. „Aby předražení nebylo třeba u těch drahých a podhodnocení u těch za pár tisíc,“ dodala.

Vyřešený Krajská zdravotní ale nemá ani problém se samotným výběrovým řízením na nákup přístrojů. To nakonec může být tím, proč o peníze, nebo alespoň nějakou jejich část, přijít může. Za pochybení dostala pokutu od Úřadu pro hospodářskou soutěž. Rozhodnutí ale Krajská zdravotní napadla u soudu, pokutu proto zatím platit nemusí.

„Odmítáme stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, stejně jako pokutu, kterou tento úřad společnosti udělil za údajná pochybení ve veřejné soutěži na nákup přístrojů z roku 2008,“ uvedl v lednu předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer.

Markvart připouští, že případné pochybení Krajské zdravotní může být důvodem, proč část peněz nakonec nedostane. „Musíme ale počkat do doby, než pravomocně rozhodne soud. Podle našich informací ještě ani nebylo nařízené jednání,“ uvedl.

Pokud i soud řekne, že nemocnice opravdu pochybila, bude úřad její pochybení posuzovat a vypočítávat sankci. To je podle Markvarta velmi složité, proto nelze předjímat rozhodnutí. „Asi by ale sankce nebyla ve výši 100 procent dotace,“ dodal.

Do sporu o přístroje ještě může zasáhnout další kontrola společnosti Deloitte. Ta nyní prověřuje část projektů placených v Severozápadních Čechách z evropských dotací.