Právě teď je ideální čas na změnu životního stylu s vidinou vyrýsovaného fit těla na červencové dovolené. Kladete si otázku: Jak na to? Stejně na tom je i naše čtenářka osmačtyřicetiletá učitelka Dana Dobrotinová, a tak jsme si řekli, že se do toho pustíme společně: Ústecký deník, Dana, pokud budete chtít, i vy, a to vše pod dohledem odborné poradkyně Zuzany Hroudové z ústeckého T-CLUBU.

Krok číslo 2

Pokud se nebudete hýbat, nikdy nezhubnete! Výdej musí být větší než příjem! Znáte tyto věty nazpaměť? Sportujete s vědomím, že chcete shodit přebytečné kilogramy, ale ony ne a ne dolů? Každý sport má na vaše tělo jiný vliv. Pokud chcete sportem zhubnout, je třeba vybrat právě ten vhodný, ušitý vám na míru.

Základem pro správné hubnutí je sporttester (měřič tepové frekvence (TF), v kvalitním sportovním centru by měl být vždy k zapůjčení). Jedině podle něj poznáte, jaký sport má pro vás jaký vliv. Pokud chcete docílit, aby vaším hlavním zdrojem energie během cvičení byly tuky, měli byste se pohybovat v rozmezí cca 60 75 % z vašeho maxima. Pokud je TF vyšší, dochází ke zvýšení fyzické kondice a spalování cukrů nehubnete!

Spočítejte si! 65 % z vašeho maxima: (220 věk) x 0,65 = x (+- 10 tepů).

„Danina redukční zóna“: (220 48) x 0,65 = 111 tepů/minutu.

Zóna, kde by se měla Dana držet, pokud chce během cvičení hubnout, by měla být tedy zhruba mezi 101 - 121 tepy/minutu. Tak to jdeme vyzkoušet! Vyrazili jsme s Danou do fitka, abychom jí našli vhodný sport. A jaký byl výsledek? Zumba, spinning, posilovna, flowin, flexi bar nehubne. Spíše zpevňuje tělo a zvyšuje si kondičku. Hubla při H.E.A.T. a speciální lekci spinningu fit. „Vždycky když jsem se rozhodla hubnout, začala jsem chodit na spinning a do posilovny. Po třech měsících jsem s tím ale přestala, protože jsem neviděla žádné výsledky, teď už vím proč,“ pousmála se Dana.

„ Jelikož má Dana málo svalové hmoty, budeme u ní kombinovat aktivity zaměřené nejen na redukci tuku, ale i posílení svaloviny. Dvakrát týdně bude mít H.E.A.T. spalovací lekci, jednou týdně flowin nebo flexi-bar,“ vysvětluje Zuzana Hroudová. (may)

Zuzka radí…
• Zvyšte výdej i ve svém soukromém životě: nejezděte výtahem, vystupujte o zastávku dříve, při nákupech parkujte na druhé straně parkoviště, používejte nákupní košík místo vozíku atd.
• Používejte vždy sporttester! Nedejte na subjektivní pocity „Dokud mohu mluvit, tak spaluju“ apod.
• Nenechte se strhnout davem! Respektujte při každém cvičení sami sebe a své srdce!
• Poraďte se s odborníkem! Nebojte se obrátit na instruktora/trenéra. Kvalitní instruktor musí cvičení rozumět a musí Vás umět nasměrovat správným směrem.
Kdo je Zuzana Hroudová? Manažerka sportovního centra T-club, nutriční a sportovní poradkyně, instruktorka skupinových lekcí. Vzdělání: Kurz poradce pro výživu Nutris (garance MŠMT ČR), odborné semináře: tělesně nutriční diagnostika, léčba obezity, prevence a léčba civilizačních nemocí aj.
Školicí institut Face Czech Academy (garance IFAA, MŠMT, EFA).

Vyhrajte s Deníkem: dnes volné vstupy

2. otázka: „Spalovací pásmo“, v němž dochází k maximálnímu využití tuku jako zdroje energie, je zhruba:
a) 30 45 % z maximální tepové frekvence
b) 60 - 75 % z maximální tepové frekvence
c) 85 95 % z maximální tepové frekvence

Výhra: 10 z vás vyhraje 2 volné vstupy (pro vás a někoho, kdo půjde s vámi) na jakékoliv skupinové cvičení do T-CLUBU. Aneb ve dvou se to lépe táhne. Pište na mail soutez.ustecky@denik.cz mimořádně až do úterý 7. 2. do 14.00. Napište na sebe kontakt. Vyhodnocení přineseme další středu.

Správná odpověď na 1. otázku: Který z tuků nejvíce ohrožuje Váš zdravotní stav? Je to b) (útrobní viscerální).

Cenu: Komplexní analýzu složení těla na přístroji InBody 230 v ústeckém T-clubu (40 minut) vyhrává pětice čtenářů: Jaroslava Hančová, Markéta Zajanová, Věra Magasaniková, Jiří Barták a Miroslava Jelínková. (s vystřiženým tímto článkem a průkazem totožnosti zajděte do T-CLUBU (u zimního stadionu), kde si vše domluvíte). Bližší info na tclub@tclub.cz