Postupně vám představíme všech
12 ledopádů detailně
i s trasou, jakou se
na ně vydal
Karel Punčochář.
Druhý díl již zítra!

Turista Karel Punčochář se vydal v mrazivých dnech na ojedinělou cestu. Od minulého úterka do neděle obešel a nafotil všechny vodopády v Ústí nad Labem a okolí. Zmrzlou krajinou při tom nachodil 53 kilometrů a navštívil celkem 12 ledopádů. „K prohlížení fotografií doporučuji připíjet si horký nápoj,“ usmíval se Punčochář.

Za nádherným nápadem přitom stojí náhoda – opožděná esemeska. „Je ráno, úterý posledního lednového dne. V hlavě mám předem připravený plán. Vyrážím z domu a mobilem odesílám esemesku pro potvrzení jízdenky MHD,“ vypráví člen Klubu českých turistů Lokomotiva VT Ústí nad Labem.

„Pojedu od Hraničáře trolejbusem č. 51 na neštěmické sídliště Skalka, odkud se vydám na vrchol kopce Vyhlídka, kam směřoval v roce 1890 nově založený odbor Klubu českých turistů z Ústí svůj první výlet. Trochu nervózní si uvědomuji, že potvrzení jízdenky mi stále nepřichází. Trolejbus přijíždí na zastávku, jízdenka nikde.

Naštvaný, přesto uvědomělý cestující dbající přepravního řádu DP, nechávám trolejbus odjet. Po další minutě mi mobil oznamuje došlé potvrzení o tom, že před dvěma minutami mi začal běžet vyhrazený čas na jízdu dopravním prostředkem. Co teď,“ ptal se sám sebe Punčochář.

VŠECHNY FOTOGGRAFIE SI MŮŽETE VÍCE OTEVŘÍT NÍŽE

Řekl si, že přece nebude mrznout na zastávce dvacet minut do příjezdu dalšího trolejbusu. Bleskově přehodnotil plán a prvním trolejbusem odjel na zastávku Divadlo, kde přestoupil do spoje č. 57.

„Cestou do Mojžíře mě napadne, že když tak pěkně mrzne, bylo by zajímavé se podívat na vodopád v rokli Kamenného potoka, výstup na Vyhlídku mi přece neuteče,“ vzpomíná.

Z Mojžíře se cestou vydal podél potoka, zabočil vpravo do rokle a strmým výstupem proti toku se po krátké době dostal na úroveň vodopádu.

„V úžasu nad tou mrazivou krásou chvíli stojím, než si uvědomím, že bych mohl začít také fotografovat. Pořizuji několik snímků a již se mi v hlavě klube nápad, že se při zpáteční cestě podívám na vrchol Strážného, odkud je zajímavý pohled dolů do údolí Labe. Vracím se dolů k sídlišti a konečně je přede mnou naplánovaná cesta na Vyhlídku. Lesní pěšina mě po několika minutách stoupání dovede až na samotný vrchol Vyhlídky. Kdysi byla vyhlídka z vrcholu pojmenována po císaři Františku Josefovi.

Dnes je ze tří míst k velké škodě jenom omezený výhled. Na zpáteční cestu jsem se vydal přes sídliště Skalka dolů do Neštěmic a poté vzhůru ulicí Pod Úvozem až ke Třem křížům, odkud jsem sestoupil do Krásného Března. Prohlédl jsem si opravený zámek a Drážďanskou a Přístavní ulicí došel do centra.“

Když přišel Karel Punčochář domů, v hlavě se mu zpětně promítaly hezké zážitky z výletu a dozrál nápad navštívit postupně všech dvanáct zamrzlých vodopádů v Ústí a jeho okolí.